Magazín o bývaní

Zopár tipov, ako vyčistiť bazén

1.3K 0

Tiež ste ešte nestihli po dlhej zime dať do poriadku váš bazén? Alebo sa vám len nedarí udržať v ňom vodu priezračnú a steny bez nánosov rias? Máme pre vás zopár zaručených tipov a rád, ktoré urobia z údržby bazéna nenáročný proces, a váš pobyt v ňom bude naozajstným relaxom a uvoľnením. Nedostatočne čistá voda v bazéne totiž nielen zle vyzerá, ale môže mať nepriaznivé účinky aj na naše zdravie. 

Základom je dobrá filtrácia

Nie je žiadnym tajomstvom, že základom čistej vody v bazéne je kvalitná filtrácia. Na trhu je množstvo rôznych druhov, od kartušových filtrácií, vhodných skôr do menších bazénov, až po jemné pieskové filtrácie, ktoré zachytia aj skutočne mikroskopické čiastočky nečistôt. Dostatočne výkonná piesková filtrácia má vysoký podiel na čistote vody, ale výrazne tiež pomáha udržovať aj jej pH na požadovaných hodnotách. Z toho vyplýva, že budete potrebovať ešte menej bazénovej chémie ako doteraz a čo-to pri údržbe vody ušetríte.

Ako zabojovať proti zelenej vode?

Ak sa vám ani pri veľkej snahe nepodarilo udržať vodu čistú a steny vášho bazéna sú pokryté slizkou vrstvou rias a všakovakých mikróbov, nezúfajte! Vôbec nie je potrebné uchýliť sa k radikálnemu riešeniu alebo nebodaj vypustiť bazén. Zelenú vodu v bazéne spôsobuje chemická nerovnováha, to znamená, že hodnota pH vo vašej vode nie je na správnej hodnote a chlór neúčinkuje dostatočne na to, aby sa voda v bazéne udržala čistá. Práve teraz nastal ten čas, keď treba k slovu pustiť vaše znalosti z chémie a nastaviť pH vody na hodnoty od 6,8 – 7,4. Potom už stačí len pomocou vločkovača zabojovať proti riasam. No a nakoniec už len filtrovať, filtrovať a filtrovať. O pár hodín si ani nespomeniete, že vaša voda v bazéne pripomínala malé žabacie jazierko.

Čo všetko spôsobuje, že voda nie je priezračná

To, že vaša voda v bazéne nie je krásne priezračná, môže mať na svedomí viacero faktorov. Jedným z nich je nesprávna hodnota pH, ale sú tu aj iné činitele, s ktorými sa musia majitelia bazénov popasovať. Pokiaľ je voda vo vašom bazéne sfarbená do žltozelena, na vine bude spravidla vysoký obsah železa. Stáva sa to väčšinou pri bazénoch, ktoré boli napúšťané studňovou vodou alebo z medeného vodovodného potrubia. Mliečna biela voda je zase znakom toho, že je v nej veľa minerálov a zároveň vysoké pH. Našťastie je tu riešenie na každý problém. Súčasný sortiment bazénovej chémie má dosť kvalitných prípravkov na to, aby bola vaša voda vždy pripravená ponoriť vás do svojho náručia a dopriať vám tak zaslúžený odpočinok po dlhom a náročnom dni. 

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.