Magazín o bývaní

Tajomný svet parfumov

733 0

Kozmetický priemysel bol vždy tak trochu záhadný a svoje know-how si každý výrobca chráni ako oko v hlave. Vrcholom celej tejto alchýmie je nepopierateľne výroba parfumov. Miešanie množstva vôní, olejov či extraktov trvá pri tých najdrahších aj niekoľko rokov.

A kým v dávnej minulosti bolo jediným druhom parfumu kadidlo či rôzne balzamy a vonné oleje, dnes nie je žiadny problém dať si ho vyrobiť presne na mieru. Čo všetko sa za flakónom tejto zmesi starostlivo namiešaných vôní skrýva a akým procesom vývoja musel prejsť parfum od svojich počiatkov až dodnes?

Parfumy majú korene vo Francúzsku

Dejiny parfumu skutočne siahajú až do dávnej minulosti, mnoho a mnoho rokov pred Kristom. No o kvalitných parfumoch, ako ich poznáme teraz, sa hovorilo iba pred približne sto rokmi. Jeho kolískou bolo, ako inak, Francúzsko. Za jeho distribúciou stáli francúzski krajčírski majstri, ktorých zvykom bolo pribaliť svojim zákazníkom k novým šatom aj voňavý darček – fľaštičku parfumu.

A tak sa tento oblak omamných a fascinujúcich vôní dostal z kostolov a kráľovských dvorov aj medzi bežných ľudí. Kým v časoch dávno minulých bol parfum symbolom bohatstva, spoločenského uznania a prestíže, dnes sa stal symbolom čistoty, luxusu a v neposlednom rade aj dobrého vkusu.

Keď sú prísady parfumov tajomstvom…

V minulosti boli hlavnými zložkami parfumov rastlinné výťažky (vonné oleje, silice) a prísady živočíšneho charakteru (ambra, pižmo, kastoreum, cibet), dnes je väčšina z nich nahradená syntetickými komponentmi. Aj keď je pravda, že pri tých najdrahších a najluxusnejších parfumoch sa stále používajú vo flakónoch aj prísady živočíšneho pôvodu.

Zaujímavosťou je aj to, že jedna vôňa môže vyznieť na rôznych miestach tela celkom odlišne a odlišne dlho sa tiež na rôznych častiach drží. A keďže vôňa stúpa smerom hore, parfum je vhodné nanášať na miesta čo najnižšie, napr. pod kolená.  

Samotné slovo parfum má pôvod v latinčine a v preklade znamená „cez dym, skrze dym“. Keď sa nad tým hlbšie zamyslíme, výstižnejšie by sa to už ani nedalo pomenovať. Oblak vône, do ktorej nás parfum zabalí, je niekedy to prvé, čo si na nás iní všimnú ešte skôr, ako prehovoríme.

Jej výber teda treba starostlivo zvážiť, aby aróma, pre ktorú sa rozhodneme, bola pre nás naozaj tá pravá. Pretože práve vôňa o nás prezradí viac, ako si myslíme, a často aj viac, ako by sme chceli. 

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.