Magazín o bývaní

Kuchyňa na mieru – poznáte ideálne rozmery jednotlivých komponentov?

614 0

Rozhodli ste sa pre renováciu kuchyne? Aj keď ponuka nábytkárskych spoločností je skutočne široká, nie vždy dokáže pokryť nároky majiteľov domov a bytov. Siahajú preto po flexibilnejšej alternatíve – kuchyniach na mieru či modulárnych kuchyniach. Ako navrhnúť ergonomický priestor s ideálnymi rozmermi?

Zdroj foto: LightField Studios / Shutterstock.com

Pracovná doska a kuchynský drez

Pracovná doska s drezom je najpoužívanejším komponentom kuchyne. Prebieha tu väčšina činností, od prípravy jedál až po umývanie riadov. Úroveň umiestnenia pracovnej dosky je determinovaná výškou jej používateľa – to pri kuchyniach na mieru nie je žiadny problém.

Všeobecné pravidlo hovorí, že medzi lakťom ohnutým do pravého uhla a pracovnou plochou by malo byť minimálne 15 cm. Štandardná výška pracovnej plochy, teda aj výška spodných skriniek kuchynskej linky, sa pohybuje v rozmedzí 85 – 95 cm. Neodmysliteľnou súčasťou kuchynskej linky je aj drez – pre pohodlné používanie by mala byť hĺbka drezu cca 55 cm.

Vrchné skrinky kuchynskej linky

Aj nástenné skrinky je potrebné inštalovať s ohľadom na výšku osôb, ktoré kuchyňu používajú. Minimálna vzdialenosť od pracovnej dosky je 50 cm. Pozor tiež dávajte na hĺbku skriniek. Tá by mala byť menšia ako je tomu pri spodných skrinkách, aby vám pri varení nezavadzali, tzn. odporúčaná hĺbka je približne 30 – 35 cm. Celková výška je variabilná a záleží len na vašich preferenciách či skladovaních potrebách. V moderných kuchyniach sa môžeme stretnúť aj so vstavanými skrinkami do výšky stropu.

Zásteny a obklady za kuchynskú linku

Tento komponent, tzv. backsplash, plní dekoratívnu, ale aj praktickú funkciu – chráni stenu pred jej znečistením vo varnej a prípravnej zóne. Zásteny sú vyrábané z odolných materiálov s ľahkou údržbou, najčastejšie z laminátu, kameňa (technický, prírodný a umelý) alebo keramiky. Zvyčajne pokrývajú priestor medzi spodnou a vrchnou časťou kuchynskej linky, v každom prípade by však ich minimálna výška mala byť 60 cm.

Veľmi obľúbené sú aj sklenené panely, ktoré umožňujú vytlačiť na sklo akúkoľvek fotografiu.

Zdroj foto: myboys.me / Shutterstock.com

Kuchynský ostrovček

Túžite po modernej kuchyni na mieru, v ktorej nesmie chýbať kuchynský ostrovček? Jeho rozmery nie sú presne špecifikované, avšak je potrebné zohľadniť činnosti, ktoré na ňom chcete vykonávať – napr. raňajkový pult, multifunkčný priestor so zabudovaným úložným priestorom či varnou doskou a podobne. Jediným pravidlom je, aby nezaberal viac ako 10 percent z priestoru.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.