Magazín o bývaní

Podľa čoho vybrať ideálnu miešačku pre vaše potreby?

499 0

Vyberáte novú miešačku? Existuje mnoho variantov určených na príležitostné domáce použitie, tak aj na to priemyselné. Poradíme vám, na aké parametre sa zamerať.

K akému účelu miešačku potrebujete?

Ak kupujete miešačku, v prvom rade sa musíte opýtať samých seba, aké pre ňu vlastne budete mať využitie.

  • Patríte medzi domácich majstrov, ktorí pravidelne realizujú stavebné úpravy na svojom dome?
  • Ste malá stavebná firma, ktorá sa venuje rekonštrukciám a stavbám rodinných nehnuteľností?
  • Pracujete na najväčších stavebných projektoch v republike a potrebujete to najlepšie?

Podľa toho, do ktorej kategórie sa zaradíte, potom budete vyberať. Nie je možné totiž povedať, že menšia a lacnejšia miešačka je horšia ako alternatívy vo vyššej cenovej kategórii.

Veľkosť bubna miešačky

Jedným z dôležitých parametrov je kapacita miešačky. Na trhu sú relatívne malé miešačky s objemom bubna len niečo cez 50 litrov. Zlatou strednou cestou sú miešačky s kapacitou okolo  100 až 200 litrov. Na profesionálne využitie potom nájdete aj väčšie miešačky.

Majte na pamäti to, že udávaný objem bubna sa nerovná jeho kapacite. Aby miešačka mohla plniť svoju funkciu (teda miešať), je nevyhnutné, aby v nej zostalo „voľné miesto“. Miešačka totiž nefunguje ako mixér, ktorý by obsah vo vnútri premiešaval. Zariadenie skôr funguje na princípe „presypávania“ hmoty vo vnútri bubna. V zásade ide o veľmi jednoduché riešenie. Pretože  valec naplníte cca do polovice, maximálne do dvoch tretín, najmenšie miešačky sú vhodné iba na malé opravy. Pri klasickej výstavbe vám ale ich kapacita pravdepodobne nepostačí a to ani v domácich podmienkach.

Napájanie miešačky

Na trhu sú miešačky do „klasickej“ zásuvky s 230 V, rovnako ako alternatívy využívajúce 400 V. Opäť platí, že prvý variant je určený predovšetkým na domáce použitie, resp. na malé stavby. Profesionáli siahnu častejšie po vyššom napätí.

Logicky platí, že na 230 V budú konštruované predovšetkým malé miešačky. Rastúci objem bubna, a teda aj váha hmoty v jeho vnútri potrebujú zo zásuvky viac „šťavy.

Manipulácia a stabilita

Myslieť musíte aj na praktickosť a bezpečnosť pri práci.

Miešačka by mala umožniť čo najjednoduchšiu, ale zároveň bezpečnú manipuláciu. Samozrejmosťou by preto mali byť kvalitné kolieska, vďaka ktorým miešačku ľahko premiestnite. Jednoduché by malo byť aj pridávanie surového materiálu a vylievanie hotovej zmesi.

Zákazníci preto inštinktívne siahajú po ľahších miešačkách. ha však nesmie klesať na úkor stability. Prevrhnutie miešačky môže mať veľmi nepríjemné následky.

Zdroj obrázku: ILIA BLIZNYUK / Shutterstock.com

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.