Magazín o bývaní

Nepodceňujte výber dverí. Ich vzhľad nie je jediným kritériom

1.13K 0

Voľba správnych dverí sa na prvý dojem nejaví ako náročná záležitosť. Pri výbere však zabúdame na viacero kritérií, ktoré často narúšajú náš pozitívny dojem z miestnosti.

Dvere sú neoddeliteľnou súčasťou každého interiéru, a preto by mal byť ich výber prispôsobený najmä k celkovému štýlu bývania. Kým drevené dvere majú perfektné tepelnoizolačné vlastnosti, tie drevo-hliníkové ponúkajú navyše aj dlhšiu životnosť a výraznú odolnosť voči vonkajším vplyvom. Okrem ich materiálu je však potrebné upriamiť sa aj na iné kľúčové parametre.

Rozmer dverí sa môže líšiť

Iné interiérové dvere si zvolíte do kúpeľne a po iných siahnete zase pri kuchyni alebo špajzy. Kým tie pri šatníku budú jedny z najmenej širokých, tie u vstupu sa radia medzi tie s najväčšími rozmermi. Rozhodujúce je okrem veľkosti vedieť aj ich smer otvárania. Či už ich budete otvárať doľava alebo doprava, ovplyvniť by to malo najmä celkové rozvrhnutie miestnosti a umiestnenie vypínača.

Typ dverí prispôsobte podľa miestnosti

Nie je ničím prekvapujúce, že medzi najpoužívanejší typ dverí patria tie klasické s pántami. Poznáme však hneď niekoľko typov a pokiaľ zvažujete iné alternatívy, medzi také najznámejšie prevedenia patria takzvané lietačky s otváraním na obe strany, posuvné a skladacie dvere alebo tie dvojkrídlové. Treba však pamätať, že ich voľba podlieha ako zariadeniu miestnosti, tak aj jej dispozičnému riešeniu.

Zvlášť pozornosť venujte tým vchodovým

Vchodové dvere sú úplne prvým vstupom do priestorov nášho bývania. Pri výbere by sme však okrem ich vzhľadu nemali zabúdať aj na ich bezpečnosť. Nestačí mať dizajnové dvere z kvalitného materiálu, ktoré upútajú pohľady návštev a okoloidúcich. Prvoradé by totiž malo byť najmä ich bezpečnostné prevedenie. Okrem obyčajného zámku by ste mali skvalitniť aj ich celkovú mechanickú odolnosť voči rôznym poškodeniam.

Po konečnom výbere kvalitných interiérových a vchodových dverí by sa mala zveriť ich montáž do rúk odborníkov. Mať totiž kvalitné dvere s nesprávnou inštaláciou by nebolo žiadnou výhrou.

Zdroj obrázka:

alexandre zveiger / Shutterstock.com

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.