Magazín o bývaní

Ako vybrať ten správny matrac?

2.3K 0

Dobrý spánok je základom pevného zdravia, preto by nám na ňom malo záležať. A kvalitný spánok sa bez správneho matraca nezaobíde. Na čo dbať pri jeho výbere?

Výber správneho matraca

Výber správneho matraca

Rozmer

Správny matrac by mal byť dostatočne široký aj dlhý, asi o 15-20cm dlhší ako vaša výška. Čo sa šírky týka, pre jednolôžka je ideálnych 90cm, pre dvojpostele aspoň 80cm pre každého z dvojice. Zároveň platí, že dva matrace sú lepšie ako jeden široký. Ich údržba je jednoduchšia a navyše je možné matrace prispôsobiť každému z partnerov. Voľba je ešte jasnejšia v prípade, že ako podložku máte lamelový alebo polohovací rošt – dva matrace sú vtedy jasnou voľbou.

Čo sa hrúbky týka, matrac by mal byť hrubý minimálne 10cm, ideálne však do 20cm.

Matrace z hľadiska materiálov

Trh ponúka nepreberné množstvo matracov z rôznych materiálov. Ktoré to sú a aké majú výhody a nevýhody?

Zmes prírodného a syntetického latexu: berie sa za najkvalitnejší druh latexu, známy aj ako Talalay latex. Skvele kopíruje tvar tela, je vzdušný a elastický počas doby svojej životnosti.

Pamäťová pena: je schopná reagovať na tlak a telesné teplo-tam, kde je tlak tela najväčší, matrac vplyvom tepla mäkne a prispôsobuje sa tak tvaru tela a polohe chrbtice.

Termopena: výborná schopnosť opory tela, podporuje prekrvenie.

Embrace: má výhody zmesi prírodného a syntetického latexu a termopeny. Skvelé termoregulačné schopnosti, ideálna opora pre telo.

Latexová pena: rokmi overený materiál s vysokou hustotou (60 – 85kg/m3). Materiál je priedušný, antibakteriálny, prachu vzdorný a dobre odvádza vlhkosť.

HR pena: s hustotou 40-50kg/m3 ponúka dobrú kvalitu, pružnosť a vzdušnosť.

Airylatex: kombinácia latexu a HR peny. Vďaka perforácii je zaistená vysoká vzdušnosť. Tieto matrace majú tri zóny tvrdosti, takže sa lepšie prispôsobujú telu.

Taštičkové pružiny: špička medzi pružinovými matracmi. Pružiny sú individuálne uložené v akomsi ochrannom obale – čím je pružín viac, tým lepšie kopírujú telo.

Výber matraca

Výber matraca

Tvrdosť, nosnosť

Správna tvrdosť = ideálny spánok. Ľudia s vyššou hmotnosťou by mali voliť tvrdšie matrace, tí s menšou váhou zase mäkšie. Tvrdšie matrace však vo všeobecnosti poskytujú lepšiu oporu chrbtici. Pre deti je vzhľadom na zdravý vývoj vhodnejší stredne tvrdá matrac, starší ľudia budú spokojnejší skôr s mäkšími matracmi. U matracov platí, že čím vyššie je jadro, tým vyššia je aj nosnosť samotného matracu.

Tvrdosť matraca vyberajte aj podľa toho ako spíte – ak skôr na bruchu a chrbte, poobzerajte sa po tvrdšom matraci. Ak spávate na boku, voľte skôr mäkší, ktorý sa lepšie prispôsobí panve, ramenám a (krčnej) chrbtici.

Matrac vs. rošt

Správnu súhru roštu s matracom pocíti vaša chrbtica, rovnako ako tú nesprávnu. Takže ktoré varianty sa spolu znášajú a ktoré nie?

• Rošty z pružných lamiel a penové matrace – áno

• Lamelový rošt a pružinový matrac – nie

• Pevné latované rošty a pružinový matrac – áno


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu len za 50 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.