Magazín o bývaní

Ako si vybrať vhodnú izbovú rastlinu

704 0

Izbové rastliny prinášajú do interiéru kúsok prírody. Zútulnia každú miestnosť, čistia vzduch a pomáhajú relaxovať. Každá z nich má však isté nároky na prostredie. Aby sa im vo vašej domácnosti darilo, poradíme vám, na čo myslieť pri ich výbere.

Kam chcete rastlinu umiestniť

Ako prvé si premyslite, kam chcete izbovú rastlinu umiestniť. Jednotlivé druhy majú rozdielne nároky na svetlo, ale i teplotu a vlhkosť.

Svetlo a tieň

Niektoré druhy rastlín vyžadujú slnečné stanovisko, iné potrebujú polotieň až tieň. Je preto rozdiel, či hľadáte izbové rastliny do slnečnej miestnosti alebo do izieb obrátených na sever. Druhom náročným na svetlo by sa v tienistých podmienkach nedarilo. Nevhodné podmienky by sa mohli odraziť nielen na ich vzhľade či absencii kvitnutia, ale boli by tiež náchylnejšie na rôzne ochorenia. Rovnako nemôžete položiť na okenný parapet rastlinu, ktorá vyžaduje polotieň a priame slnečné žiarenie jej škodí.

Vlhkosť vzduchu

Chceli by ste zeleňou oživiť dizajn vašej kúpeľne? V takom prípade siahnite po druhoch, ktoré obľubujú vlhkosť (šáchor, paprade, zelenec). Zároveň zvážte vhodnosť svetelných podmienok v miestnosti a rozdiely v teplotách počas dňa.

Náročnosť na starostlivosť

Výber je potrebné podriadiť aj tomu, aké skúsenosti s pestovaním izbových rastlín máte a koľko času im budete môcť venovať. Niektoré izbové rastliny vyžadujú pravidelné presádzanie, orezávanie koreňov alebo si ich môžete rozmnožiť pomocou odrezkov. Dôležité je tiež pravidelné polievanie a hnojenie. Iné sú na starostlivosť celkom nenáročné a bude potrebné ich len občas poliať, prípadne prihnojiť.

Izbové rastliny kupujete na viac rokov

Izbová rastlina, ktorú vyberiete, sa bude počas nasledujúcich rokov meniť. Môže dorásť do väčších rozmerov, niektoré dosiahnu výšku až niekoľko metrov. Pri nákupe preto vopred počítajte aj s týmto faktorom. Do menšieho bytu si môžete dovoliť jednu dominantnú rastlinu, ktorú doplníte o niekoľko menších druhov. Vo väčšom priestore môžete zvoliť aj viac rastlín, ktoré sa postupne bujne rozrastú.

Pozor na jedovaté druhy

Ak máte malé deti alebo domácich miláčikov, hľadajte len izbové rastliny, ktoré nie sú jedovaté. Dôležité je tiež, aby nemali tŕne alebo pichliače, na ktorých by sa mohli zraniť.

Okrasné listy a kvety

Ak hľadáte izbové rastliny, ktoré sa stanú výraznou ozdobou domácnosti po celý rok, vyberte si druhy s okrasnými listami alebo väčšími rozmermi. Napríklad palmy, figovníky, monstery alebo cykasy. Tieto rastliny nezostanú v interiéri nepovšimnuté, naopak, stanú sa jeho dominantou. Mnohé z nich dokážu tiež čistič vzduch od chemických látok, ktoré sa uvoľňujú z maľovky, nábytku či oblečenia. Ak hľadáte zeleň, ktorá ozdobí váš byt krásnymi kvetmi, vyberte si cyklamény, hyacint, kalanchoe, orchideu, vianočnú ružu či vianočný kaktus.

Plánujte a zeleň pridávajte postupne

Nie je vhodné nakúpiť mnoho druhov naraz. Dokonca ani vtedy, ak chcete mať byt plný zelene. Rozumnejšie je postupovať v niekoľkých krokoch a všetko si dopredu naplánovať. Odporúčame vám tiež nevyberať rastliny len z náhleho impulzu podľa ich atraktívneho vzhľadu alebo akciovej ceny v obchode. Okrem podmienok, ktoré potrebujú, myslite tiež na to, ako budú v interiéri spolu pôsobiť, aby sa navzájom vhodne dopĺňali.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.