Magazín o bývaní

Ako vyčistiť koberec?

2.91K 0

Čistý koberec je dôležitý pre vzhľad vášho interiéru rovnako ako pre zdravie ľudí, ktorí v ňom bývajú. Špinavý koberec, o ktorý sa nikto nestará, môže zmeniť pokojnú atmosféru na nepríjemný pocit a alergény a nečistoty zase prispejú k respiračným problémom. Nič, čo by ste si priali zažiť…Existuje ale niekoľko spôsobov ako koberec vyčistiť.

Čistenie kobercov

Čistenie kobercov

Suché čistenie pomocou vysávača 1

Na proces vysávania by ste mali izbu najskôr pripraviť. To znamená pozbierať hračky, papieriky a iné objekty, ktoré by sa vo vysávači mohli vzpriečiť. Nebezpečné sú mince, ktoré môžu poškodiť vnútro vysávača. Môžu sa nachádzať aj pod nábytkom, nezabudnite preto tieto miesta prezrieť.

Miestnosť, respektíve koberec vysajte horizontálne aj vertikálne. Kobercové vlákna bývajú skrútené rôznymi smermi a takýto prístup zaistí dosah na každú časť vlákna. Je to užitočné najmä ak máte domáce zvieratká zanechávajúce chlpy.

Suché čistenie pomocou vysávača 2

Ďalším krokom v procese suchého čistenia kobercov vysávačom je vpravenie špeciálneho prášku na suché čistenie do koberca. Mali by ste ho kúpiť v drogérii a jeho spotreba závisí na množstve znečistenia tkaniny a na kvalite (hustota, dĺžka) jej vlasu. Do koberca prášok dostaneme ručne, pomocou kefy, prípadne môžeme použiť vysávač s rotačnou kefou. Prášok necháme predpísaný čas pôsobiť a vysajeme ho spoločne so špinou z koberca. Po vysatí prášku koberec ešte raz vysajeme.

Mokré čistenie

Ak je koberec veľmi znečistený, pravdepodobne ho neminie tzv. mokré čistenie. Jeho výhodou je najmä fakt, že odstráni aj hlboko zažratú špinu, nevýhodou zase, že mokrý koberec bude pár hodín nepoužiteľný (musí uschnúť).

Ako na to

• Na mokré čistenie kobercov sa používa špeciálny prípravok schopný po napenení viazať čiastočky špiny a nečistôt.

• Pre mokrým čistením je potrebné koberec najskôr vysať a zbaviť ho tak bežných nečistôt.

• Následne aplikujeme prípravok – ručne pomocou špongie vytvoríme penu, ktorú votrieme do koberca, a po zaschnutí vysajeme. Ak máme mechanický čistič, môžeme prípravok použiť doň.

• Jednou z možností je nechať prácu s čistením koberca na odborníkov, ktorí sú na to vybavení odborne aj materiálne.

Výber správneho čističa kobercov

Na trhu nájdete množstvo čistiacich prostriedkov na koberce. Predávajú sa buď v plechovkách alebo v postrekovačoch. Poriadne si overte, či je ten-ktorý čistič vhodný na váš typ koberca a škvrny, ktoré potrebujete vyčistiť. Majte tiež na pamäti, že škvrny od telesných tekutín si vyžadujú osobitú pozornosť.

• Čerstvú škvrnu od krvi odstránite studenou vodou alebo peroxidom vodíka. Nepoužívajte teplú vodu, spôsobila by len ďalšie škvrny.

• V prípade škvŕn od moču použite špeciálny čistiaci prostriedok na ne určený. Môžete si ale pomôcť aj roztokom amoniaku a potom saponátom s teplou vodou. Jeden z receptov hovorí aj o použití 1/3 octu vo vodnom roztoku.

Nech ale použijete akékoľvek čistidlo, vždy si jeho účinok najskôr vyskúšajte na malom kúsku látky či časti koberca!

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.