Magazín o bývaní

Ako sa starať o drevenú podlahu?

2.85K 0

Správna starostlivosť je kľúčovým faktorom v prípade, že chcete aby vám vaša podlaha vydržala čo najdlhšie v perfektnom stave. Ale nie je to len o rutinnom čistení, pomôcť môže aj to, keď budete dodržiavať isté opatrenia na údržbu a prevenciu voči poškodeniu. Povieme si o nich niečo bližšie.

Drevená podlaha

Drevená podlaha (Zdroj: https://pixabay.com/sk/dreven%C3%A1-podlaha-dom-podlahy-1336166/)

Každodenné čistenie pôjde ľahšie s mikrovláknom

Mopy alebo handričky z mikrovlákna zachytávajú nečistoty, drobné častice a chlpy domácich zvierat pomocou statickej elektriny. Mikrovlákno je oveľa efektívnejšie ako zametanie a taktiež bezpečnejšie, pretože niektoré metly či kefy majú ostré štetiny schopné poškriabať povrch podláh.

Na čo dávať pozor pri vysávaní?

Skôr než začnete vysávať, zotrite podlahu mopom z mikrovlákien. Ak po vyčistení zostali na podlahe nečistoty, opatrne ich vysajte – nezabudnite však použiť špeciálnu podlahovú kefu na vysávači. Pri vysávaní si ale dajte pozor aj na druhý koniec vysávača, respektíve na jeho kolesá, ktoré by pri neopatrnosti mohli poškodiť povrch podlahy.

Špeciálne ošetrenie raz za mesiac

Pravidelne raz za mesiac je dobré podlahu z tvrdého dreva „prebehnúť“ vlhkým mopom z mikrovlákna s čistiacim prostriedkom na príslušný povrch. Vyvarujte sa používania vody (a tiež pary, môžu narušiť či poškodiť povrch podlahy), mop stačí jemne navlhčiť špeciálnym čističom. Ale naozaj máličko, stačí minimum prípravku. V prípade, že má vaša podlaha na povrchu ochranný tmel, postupujte s prípravkom zásadne určeným na jej ošetrovanie.

Drevená podlaha

Drevená podlaha ( Zdroj: https://pixabay.com/sk/podlahy-dub-drevo-doska-text%C3%BAry-2091151/)

Leštenie v priebehu dvoch až troch mesiacov

Podlahu stačí leštiť každé 2-3 mesiace. Väčšina podláh z tvrdého dreva má polyuretánovú povrchovú úpravu, ktorá chráni drevo a dodáva podlahe pekný lesk. Bežným opotrebovaním sa ale podlaha stáva nudnou, dokonca sa na nej objavujú škrabance. Pravidelným leštením obnovíte vzhľad unaveného povrchu a odfarbíte mikroskopické škrabance. Vyvarujte sa však používaniu vosku na podlahy s uretánom alebo iným lesklým povrchom.

Chrániť pred slnkom sa oplatí

Priame slnečné svetlo môže tvrdé drevo podláh odfarbovať. Oplatí sa preto používať okenné kryty ako záclony či žalúzie, ktoré zabránia prístupu UV žiarenia do interiéru, čím ochránia drevo pred nadmerným ohrevom. Väčšina druhov dreva, ktoré sú nezakryté a vystavené priamemu slnečnému žiareniu, postupne starne a stáva sa fádnymi. Taktiež je dobré pravidelne upravovať koberce a nábytok, aby vzhľad podlahy „starol“ rovnomerne.

Pozor na poškrabanie nábytkom

Nohy nábytku môžu zanechať výrazné praskliny a škrabance na povrchu podlahy. Umiestnite preto na spodok nôh od nábytku plstené chrániče a pravidelne ich meňte – zachytáva sa totiž na nich nečistota, ktorá vytvára pomerne drsnú vrstvu. Po podlahe z tvrdého dreva nábytok nikdy neťahajte!

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.