Magazín o bývaní

Ako ušetriť na svietení? Kúpte si LED osvetlenie so životnosťou niekoľko desiatok tisíc hodín

614 0

Bez osvetlenia sa doma nezaobídete. Viete, že až 40 % výdavkov na elektrinu tvorí osvetlenie? Náklady môžete efektívne znížiť nákupom LED svetiel, ale aj správnym zaobchádzaním so svetlom. Poradíme vám, ako na osvetlení ušetriť peniaze a zároveň si užívať svetelný komfort.

Vymeňte klasické žiarovky za LEDky

Čo by ste mali vedieť o LED svetlách

Skôr, než sa rozhodnete pre nákup, mali by ste poznať niekoľko základných informácií týkajúcich sa obstarávacej ceny, svietivosti, farebného spektra či možnosti stmievania.

Vyššia obstarávacia cena

Ak sa rozhodnete prejsť na svietenie LED žiarovkami, mali by ste vedieť, že ich obstarávacia cena nie je porovnateľná s nákupom klasických žiaroviek. Je vyššia, no na druhej strane vďaka ich dlhej životnosti a vyššej účinnosti dosiahnete výrazné zníženie nákladov na elektrinu.

Pre nákup by ste si mali vybrať špecializovaný obchod, v ktorom vám pomôžu s výberom. Zároveň sa môžete spoľahnúť, že dostanete kvalitný výrobok s dlhou životnosťou. LED žiarovky nakupujte od značkových výrobcov. Žiarovky neznámych značiek síce môžu mať kvalitnú diódu vydávajúcu svetlo, to však nemusí platiť o kvalite žiarovky, v ktorej je dióda umiestnená.

Dlhšia životnosť

Klasická volfrámová žiarovka dokáže na svetlo previesť len 8% energie, zvyšok je teplo. Jej životnosť sa odhaduje na 1 000 hodín, no v reále je táto hodnota častokrát oveľa nižšia. LED žiarovky disponujú inou technológiou, ktorá dokáže previesť na svetlo niekoľkonásobne viac energie a jej životnosť dosahuje aj 50 000 hodín.

Údaje o svietivosti sa uvádzajú v lumenoch

Svetelný tok označuje, koľko svetla celkovo vyžiari žiarovka do všetkých smerov. Pri klasických ste sa pri výbere orientovali podľa wattov, čím viac wattov, tým viac svetla. Pri LED svetlách sa táto hodnota označuje jednotkou lm, teda lumen. Pri nákupe si všímajte informácie na škatuľke, kde býva uvedený prepočet lumenov na watty.

Orientačná tabuľka prepočtov svetelného toku vo wattoch na lumeny

Klasická žiarovka (W)LED žiarovka (lm)
25249
40470
60806
1001521

Teplota chromatickosti

Farba svetla sa pohybuje od žltej po bielu. Teplota chromatickosti sa udáva v Kelvinoch (K) a ovplyvňuje to, ako budeme okolité prostredie vnímať. Spravidla si môžete vybrať medzi teplou bielou, bielou a studenou bielou.

  • Teplá biela (2 800-3 500 K) – odtieň je do žlta a podobá sa svetlu, ktoré vydáva sviečka, oheň alebo vláknová žiarovka. Je ideálnou voľbou do relaxačných priestorov.
  • Biela (4 000-5 000 K) – označuje sa ako denná alebo neutrálna biela, pretože sa najviac približuje farbe denného svetla. Hodí sa do pracovní a skladov.
  • Studená biela (5 500-6 500 K) – farba je do modra, je ostrejšia a dosť oslňuje. Je vhodná do svietidiel, v ktorých sa svetlo prepúšťa cez matný difúzor znižujúci oslnenie.

Index podania farieb

Index podania farieb, v preklade Color Rendition index (CRI), sa udáva jednotkou Ra. Označuje, ako verné sú farby pod svetlom zo žiarovky v porovnaní s denným svetlom. Rozpätie sa pohybuje od 0 do 100 Ra a platí, že čím viac Ra, tým lepšie. Všeobecne si vystačíte s 80 Ra žiarovkou.

Klasická žiarovka premení na svetlo len 8% energie

LED žiarovku vyberajte podľa typu osvetlenia

Je síce pravdou, že LED žiarovky nevydávajú toľko tepla ako klasické vláknové, ale aj tak sa zahrievajú. Teplo, ktoré vyžarujú, je odvádzané chladičom nachádzajúcim sa v základni žiarovky. Vďaka tomu sa teplo rozptýli do okolia, žiarovka zostáva chladná a dosahuje dlhšiu životnosť.

Aby bolo teplo efektívne odvádzané, musí byť žiarovka umiestnená v takom svietidle, ktoré tento proces umožňuje. Pokiaľ ju umiestnite do uzavretého typu, teplo nebude mať kam odísť, čo povedie k zníženiu životnosti žiarovky. Preto zdroj svetla vyberajte vždy podľa toho, či máte plne uzavreté alebo polouzavreté svietidlá. Je totiž rozdiel medzi LED žiarovkami, ktoré sú schválené pre zapustené alebo otvorené svietidlá. Ak si nie ste istí, obráťte sa na predajcov, ktorý vám v tomto smere poradia.

Stmievateľné a nestmievateľné žiarovky

Ak chcete vedieť, ako ešte viac ušetriť za elektrinu, siahnite po LED stmievateľných žiarovkách. Toto označenie nájdete na škatuli. Ak tam informácia o stmievaní nie je, pravdepodobne stmievateľné nebudú.

  • Pre stmievanie potrebujete vhodný prijímač a stmievač, ktorý bude kompatibilný s vašou žiarovkou.
  • Výber vhodného stmievača určuje aj príkon svietidla. Nie každý dokáže ovládať viac žiaroviek naraz.

Inteligentné ovládanie svetiel ponúka napríklad systém dimLED, ktorý zahŕňa niekoľko druhov prijímačov a ovládačov. Svetlá vrátane LED pásikov môžete pomocou diaľkového ovládača zapínať, vypínať, meniť intenzitu alebo farbu.

Ovládanie je možné cez klasický ovládač do ruky, nástenný stmievač alebo cez smartphone. Dôležitý je však výber takých žiaroviek, ktoré sú na stmievanie určené. Vďaka tejto technológii môžete ušetriť až 20 % výdavkov za energiu.

Kde všade sa používa technológia LED

Princíp LED svietenia si svoje miesto našiel hneď v niekoľkých odvetviach.

Domácnosť

LED žiarovky pre svoj chod potrebujú len 13-15 % elektriny v porovnaní so štandardnou žiarovkou. Ich životnosť sa odhaduje zhruba na 50 000 hodín. Obstarávacie náklady sú pri LED žiarovkách vyššie, takže sú vhodné hlavne do miestností, v ktorých sa svieti väčšinu dňa.

+ okamžité rozsvietenie

+ úspornosť

+ dlhá životnosť

– vysoká obstarávacia cena

IT

LED technológiu začali využívať aj výrobcovia televízorov a monitorov. Hlavným dôvodom je dlhá životnosť, menšia spotreba energie a tiež vyššie kontrastné pomery a reprodukcia širšieho spektra farieb.

+  LED televízory spotrebujú o 20-30 % menej elektrickej energie

+ obraz má sýtejšie farby a dosahuje vyšší kontrast

+ nižšie náklady na opravy

– vyššia nákupná cena

Vreckové baterky na svietenie

Aj ponuka vreckových bateriek zahŕňa také, ktoré používajú ako zdroj svetla LED. Veľký dôraz sa kladie na nízku spotrebu energie, spoľahlivosť a dlhú životnosť. A práve v týchto oblastiach LED prekonáva všetky ostatné technológie. LED svetlá na batérie vydržia oveľa dlhšie ako svetlá využívajúce iný zdroj svetla. Zatiaľ čo štandardné žiarovky sú trochu krehké, LED vydržia aj extrémne vibrácie a otrasy.

+ nízké nároky na spotrebu batérie

+ odolnosť

– vyššia obstarávacia cena

Automobilový priemysel

Svetlá v automobiloch musia vydržať extrémne výkyvy teplôt aj vibrácie a otrasy spôsobené jazdou po nekvalitnom teréne. Navyše sa od nich očakáva, že sa rýchlo rozsvietia. Všetky tieto podmienky spĺňajú LED svetlá, ktoré výrobcovia používajú nielen na denné svietenie, ale aj pre brzdové svetlá a vnútorné osvetlenie interiéru.

+ bezpečnosť – svetlá na denné svietenie alebo brzdové svetlá sa rozsvietia okamžite, takže je vaše vozidlo lepšie viditeľné

+ spoľahlivosť – výmena LED svetiel nie je tak častá ako pri klasických žiarovkách

+ účinnosť – svetlá menej zaťažujú elektrický systém automobilu

– cena – LED svetlá sú štandardom drahších vozidiel

– dostupnosť – automobil musí byť pre LED osvetlenie navrhnutý, nie je možné prejsť z klasických žiaroviek na LED

LED vianočné osvetlenie

LEDky sú dnes najčastejším zdrojom vianočného osvetlenia. Svetielka môžu byť drobné i väčšie, sú ľahké a pri správnom zaobchádzaní vydržia navždy. Pokojne ich môžete nechať svietiť celý deň, pretože spotrebúvajú len zanedbateľné množstvo elektriny.

+ dlhá životnosť

+ energetická nenáročnosť

+ množstvo farebných prevedení

7 tipov ako ušetriť na svietení

  1. Ak z miestnosti odchádzate na dlhšie ako 15 minút, vždy zhasnite.
  2. Klasické vláknové žiarovky vymeňte za LED žiarovky alebo žiarivky.
  3. Do spoločných priestorov inštalujte pohybové senzory.
  4. Vonkajšie osvetlenie môžete vyriešiť svetlom na solárnu energiu.
  5. LED osvetlenie vyberajte v špecializovaných obchodoch.
  6. Zo žiaroviek pravidelne utierajte prach, pretože ten môže pohlcovať až 20% svetla.
  7. Pre maľovku stien izby vyberte svetlejšiu farbu, ktorá odráža viac svetla.

Zdroj: https://unsplash.com/photos/PIrOQrqewLE

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.