Magazín o bývaní

Čistenie matraca nemusí byť žiadnou katastrofou, ak viete, ako na to!

1.12K 0

Určite sa každému z nás občas stalo, že sme si kúpili niečo nové, nejakú novú vec, z ktorej sme sa veľmi tešili. Ale o pár dní sa nám stala nepríjemná udalosť a my sme si tú vec nejakým spôsobom zašpinili. A katastrofa bola na svete! Aspoň v tej chvíli sme to tak vnímali, pretože nás to hnevalo, škrelo a boli sme z toho nešťastní.

V dnešnej dobe však nie je nemožné vyčistenie čohokoľvek, pretože už takmer na každú škvrnu, zápach či nepríjemnú pleseň máme špeciálny prípravok, ktorý nás tohto všetkého zbaví.

Zdroj obrázka: New Africa / Shutterstock.com

Zatočte raz a navždy s nečistotami či plesňami na matracoch

Kto má malé deti alebo sa stará o starých či chorých ľudí, vie veľmi dobre, že nečistoty na matracoch dokážu znepríjemniť život a ak nevieme, ako ich odstrániť, tak nám čistenie dokáže zabrať množstvo času. Nemusíme však zúfať, pretože existuje viacero dobrých a osvedčených tipov na čistenie akýchkoľvek škvŕn na matraci, či už sú od moču, potu, krvi, plesní. Dokonca si dokážeme poradiť aj so zápachom.

Ako na to? Ako vyčistiť matrac nemusí byť vôbec žiadnou vedou. Určite sa našim matracom dostáva pravidelná starostlivosť tým, že ich vysávame alebo z času na čas aj prášime a vetráme. Čo však v prípade, keď sa objavia na matraci rôzne nečistoty či škvrny, alebo cítime, že zapácha? Ak vlastníte matrac vyrobený z pamäťovej peny, odporúča sa čistiť priamo len „zasiahnuté“ miesta, plochy matraca na povrchu, najlepšie octom alebo citrónovou šťavou. Následne potom matrac povysávať a dôkladne vysušiť.

Zdroj obrázka: VidEst / Shutterstock.com

Vo všeobecnosti môžeme siahnuť po viacerých možnostiach vyčistenia, tou azda najjednoduchšou je zveriť matrac do rúk profesionálov. Ale ak nechceme míňať veľa peňazí, tak si môžeme vyčistiť matrac aj vlastnoručne, pomocou osvedčených tipov na čistenie matraca.

Objavuje sa na vašom matraci pleseň? Ako vyčistiť matrac od plesne, nemusí byť vôbec ťažké. Ako odstrániť pleseň z matraca? Odborníci radia dať dolu poťah a na matrac nastriekať Savo. V miestach, kde je pleseň najviac rozšírená sa odporúča naniesť na hubku Savo a poriadne dané miesta „napadnuté“ plesňou vyčistiť. V prípade, že máte malé deti alebo v rodine alergika, tak je lepšie matrac vyhodiť a kúpiť nový. Plesne sú totiž nebezpečné zvlášť pre deti a alergikov, ktorým sa oveľa ťažšie dýcha, ak ležia na matraci napadnutom plesňami.

Ako si poradiť s nepríjemným zápachom, krvou či škvrnami od moču?

Už vyššie sme spomenuli, že sa občas môže stať nejaká „nehoda“ v podobe zašpinenia matraca napríklad od krvi, moču alebo naň niečo nechtiac vylejeme. Platí to aj o zápachu, ktorý sa logicky začne šíriť z matraca, keď ho už máme dlhší čas alebo ho nečistíme správne, či dôkladne.

Ako vyčistiť matrac od zápachu? V tomto prípade je veľmi dôležité pravidelné vetranie matraca a jeho vysávanie. Najväčší podiel na zápachu má práve naše nočné potenie, čo je prirodzená biologická reakcia nášho organizmu a najmä v horúcich letných mesiacoch, keď aj nočné teploty sú príliš vysoké. Eliminovať zápach môžeme aj tým, že necháme každé ráno aspoň niekoľko minút odokrytú perinu, aby mohol matrac „dýchať“.

Zdroj obrázka: Vicky Gosselin / Shutterstock.com

Čo robiť v prípade, keď je matrac zašpinený krvou? Opäť existujú overené tipy, ako vyčistiť matrac od krvi.V prvom rade je dôležité krv z matraca odstrániť čo najskôr, hneď ako si ju všimneme. Zaschnutá krv sa totiž ťažko odstraňuje, preto neodkladajme zbytočne jej odstránenie. Základným pravidlom je studená voda,ktorú zmiešame so sódou bikarbónou a necháme priamo na škvrne pôsobiť niekoľko hodín. Potom matrac poriadne povysávame.

Ďalším najčastejším znečistením matraca bývajú škvrny od moču. Prinášame zopár užitočných rád, ako vyčistiť matrac od moču. Zmiešame peroxid vodíka, jedlú sódu a kvapku tekutého mydla a nastriekame na matrac. Škvrna by mala zmiznúť v priebehu pár minút a opäť potom celý matrac dôsledne povysávame.

Zdroj obrázka: pen kanya / Shutterstock.com

Starostlivosť o poťahy a chrániče matraca

Akokoľvek sa o matrac staráme, predsa len ide o spotrebnú vec, ktorá má svoju životnosť obmedzenú. Po čase preto príde otázka, kedy je potrebné matrac vymeniťako často meniť matrac. Odborníci či výrobcovia matracov sa zhodujú v tom, že matrac by sme mali meniť približne každých sedem rokov. Samozrejme, záleží aj na tom, aký matrac máme, ako sa oň staráme po celý čas a pod. Niekomu podľa toho vydrží dlhšie alebo kratšie.

Životnosť matraca môže predĺžiť aj poťah na matrac, jeho používanie. Ideálnou voľbou býva aj antibakteriálny poťah na matrac, ktorý eliminuje rôzne baktérie v matraci a rovnako už spomínaný zápach. Používanie chrániča matraca má určite svoj zmysel hneď od začiatku, aj keď je náš matrac nový. Ochranný poťah matraca si tiež vyžaduje pravidelnú údržbu, čo sa týka jeho prania a čistenia. Ako vyprať poťah? Jednoducho! Riadiť sa odporúčaniami výrobcu poťahov, aby nám poťah čo najdlhšie vydržal. Samozrejme, záleží aj na tom, z akého materiálu je poťah vyrobený. Ideálne je pranie pri teplote 60 stupňov Celzia.

Matrac môžeme chrániť aj tak, že budeme používať vrchný matrac, tzv. topper, ktorý bude zachytávať napríklad pot a iné nečistoty a tie sa nedostanú do hlavného matraca. Aspoň nie tak rýchlo a hlboko. Topper chráni nielen naše zdravie, ale je veľmi vhodný pre alergikov a rovnako nás dokáže zbaviť nepríjemného tepla najmä počas horúcich letných nocí.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.