Magazín o bývaní

Aj hluk môže znižovať komfort vášho bývania. Riešenie sa však vždy nájde

308 0

Pre komfortné bývanie je dôležitých množstvo faktorov a jedným z nich je aj zvukový komfort. Poznajú to hlavne obyvatelia bytov, keďže mnohí z nich majú určite osobnú skúsenosť s tým ako im hluční susedia výrazne znížili komfort bývania.

Nejde len o decibely, ale aj o centimetre

Obzvlášť (ale nielen) pri rekonštrukcii bytu je tak vhodné zamerať sa aj na účinnú akustickú izoláciu. Výber vhodnej akustickej izolácie je však hotovou vedou. Každý jeden materiál totižto určitým spôsobom zvukovo izoluje. To však neznamená, že ako akustickú izoláciu môžete použiť čokoľvek.

Dôležité je identifikovať správny typ hluku a na základe toho vybrať materiály, ktoré si s ním poradia čo najefektívnejšie. K tej efektivite však nepatrí len samotný úbytok decibelov, ale aj hrúbka takejto izolačnej konštrukcie. Nemalo by predsa príliš zmysel, aby ste kvôli akustickej izolácii radikálne zmenšili miestnosť.

Rôzne materiály pre rôzne typy hluku

Spomenuli sme, že výber zvukovo izolačných materiálov a ďalších produktov, akým je napríklad aj podkladová vrstva hobra, záleží hlavne od typu hluku, ktorého sa chcete zbaviť. Ako z tohto hľadiska materiály delíme?

Najčastejšie využívanými sú materiály na odhlučnenie stien, stropov a podláh, ktoré „mieria“ na hluk spôsobovaný hlasno pustenou TV, krikom, domácimi zvieratami a podobne. Čo sa týka podláh, tak špeciálne na takzvaný kročajový hluk (hluk z chodenia, dupotu, padania predmetov na podlahu, posúvania nábytku) je tu kročajová izolácia.

Rušivý hluk však nemusí prichádzať len zvonka. Problémom môže byť aj priveľká ozvena v interiéri. S tou si poradí pohltivá zvuková izolácia určená na tento účel. No a v neposlednom rade tu máme ešte ďalšie produkty, napríklad zvukovo izolačné dvere, priemyselné panely, vyrovnávací podsyp a iné.

Zdroj obrázka:

Autor: Photoroyalty / Shutterstock.com

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.