Magazín o bývaní

Ako vybrať reťaz na pílu

364 0

Základným komponentom píly je práve jej reťaz. Od reťaze závisí, ako kvalitne bude píla pracovať. Píla a jej jednotlivé komponenty, samozrejme aj reťaz, podliehajú opotrebeniu. A preto je občas nutné vymeniť aj reťaz. Zdá sa vám, že vaša píla už nepracuje správne? Možno práve prišiel čas na výmenu a vy budete musieť kúpiť novú reťaz na pílu. Ako by ste ju mali vybrať?

Návod na výber reťaze

Každá reťazová píla je predávaná spolu s návodom na použitie. V tom nájdete aj informácie o tom, ako svoju pílu udržiavať, či aký typ reťaze na pílu by ste mali, v prípade potreby jej výmeny, zakúpiť. Stalo sa vám, že ste návod na použitie stratili? O výmene reťaze sa môžete poradiť aj s predajcom reťazových píl, ktorý vám iste dobre poradí. Ak si však chcete reťaz na pílu zaobstarať napríklad online, pri výbere vám pomôžu aj tieto rady:

  1. Rozteč článkov

Ide o vzdialenosť nitov, ktorými je reťaz spojená. Určenú rozteč článkov musíte dodržať, pretože ak by ste zakúpili reťaz na pílu s inými rozmermi, logicky by nezapadla správne do reťazovky, ktorá poháňa reťaz. Hrozilo by tak jej poškodenie. Pri bežných hobby pílach sú spravidla rozteče (v palcoch) tzv. štvrtinka – 0,25´´, 0,325´´ a tzv. osminka – 0,375´´.

  • Počet článkov reťaze

Ten je, samozrejme, nutné dodržať. Počet článkov totiž určuje to, aká je reťaz dlhá. Aby teda nová reťaz na pílu sadla, musí zodpovedať jej počet článkov pôvodnej reťazi, ktorú sa chystáte vymeniť.

  • Šírka vodiaceho článku reťaze

Úlohou vodiaceho článku je držať pevne reťaz v lište. Šírku vodiaceho článku udáva typ použitej lišty. Takže reťaz na pílu musí mať rovnakú šírku vodiaceho článku, ako má lišta píly. Najbežnejšie sú vodiace články s rozmermi 1,1 mm, 1,3 mm, 1,5 mm a 1,6 mm.

  • Tvar zubov reťaze

Najčastejšie sa pri bežných pílach stretávame s tzv. guľatým zubom alebo hranatým zubom. Avšak najpoužívanejší je guľatý zub, ktorý sa ľahšie brúsi, drží lepšie ostrie a zvláda aj drobné chyby pri brúsení. Menej používaný je hranatý zub, ktorý má o niečo vyšší rezný výkon, no jeho brúsenie je zložitejšie.

Ako sme už spomenuli, najjednoduchšie je pri výbere reťaze na pílu spoľahnúť sa na návod na použitie, ktorý ste dostali spolu s pílou. Ak ho nemáte k dispozícii, môžete si ho buď vyhľadať na webe, alebo sa spoľahnúť na predajcu píl, ktorý vám môže pri výbere poradiť. Je však dobré, ak sa viete orientovať a poznáte aspoň základné vyššie uvedené parametre vašej reťaze na pílu.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.