Magazín o bývaní

Ako zabezpečiť v domácnosti vždy príjemný vzduch?

1.9K 0

Či už cez leto, alebo cez zimu, ak chceme, aby sme mali v domácnosti príjemný dýchateľný vzduch, jednoznačne by sme nemali zabúdať na vetranie. Aj keď cez zimné obdobie sa vám to páčiť možno nebude, pre vaše zdravie a zdravie vašich príbuzných budete musieť čo to obetovať. Ako teda zabezpečiť, aby bol v domácnosti príjemný a hlavne dýchateľný vzduch?

Vetranie

Vetranie

Cez horúce letné dni nevetrajte

V letných mesiacoch bývajú dni extrémne horúce. Keď sa chceme urýchlene schladiť, prirodzene nás to láka otvoriť všetky okná dokorán. V letných mesiacoch si však týmto spôsobíme ešte väčšie nepríjemnosti. Tým, že vonku bude horúco, otvorením všetkých okien si interiér ešte viac prehrejete, čím docielite pravý opak k tomu, čo ste chceli. V letných mesiacoch nikdy nevetrajte počas dňa, ale radšej si privstaňte a vyvetrajte skoro ráno, kedy je ešte vzduch podstatne chladnejší, ako cez deň. Ak máte a používate vonkajšie rolety, interiér ešte viac ochránite pred prehrievaním. Rolety dávajte dole vždy potom, ako ráno vyvetráte. Nezabúdajte použiť aj žalúzia, ak ich samozrejme máte. Zastierajte ich vždy proti slnku.

Cez zimu miestnosti príliš neprekurujte

Horúceho vzduchu sa nabažíte nielen cez leto, ale aj cez zimu, ak miestnosti príliš prekurujete. Pochopiteľne, že vždy, keď ležíte na sedačke, vám je zima a pridáte si kúrenie, resp. idete prikúriť, ak bývate na dome. Miestnosti v domácnosti, najmä však spálňa, by nemali byť prekurované. Spôsobilo by vám to nemalé komplikácie s dýchacími cestami, najmä ak ste alergik, resp. niekto vo vašej rodine je alergik. V spálni udržiavajte teplotu v rozmedzí medzi 17-20ºC. Cez zimu sa vám na plastových parapetách môže objaviť voda z okien, ktorá sa roztopí v predpoludňajších hodinách. Vždy ráno utierajte spodok okien, aby vám tesnenia okien nezačali po určitom čase plesnivieť. O to horšie by to bolo, keby máte interiérové drevené parapety.

Cez zimu vetrajte len chvíľku. Otvorte okná na 3-4 minúty, ale pozor, odíďte do druhej miestnosti. Mohli by ste tak nachladnúť.

Popri varení nezabúdajte vetrať. Ak však máte digestor, častejšie používajte ten. Ak nebudete venovať dostatok pozornosti vetraniu, uškodíte nielen svojmu zdraviu, ale aj zariadeniu vašej domácnosti. Nie je nič horšie, ako keď sa vám na stenách začne objavovať pleseň. Ak však chcete tomuto predísť, vetrajte. Cez leto skoro ráno, ale v podstate aj cez zimu, najmä ak žijete v nížinách na dedine, kde sa zvykne vyskytovať veľké množstvo dymu v ovzduší už v predpoludňajších hodinách. Ak ale bývate v panelákoch, pravdepodobne s týmto nebudete mať až tak veľa skúsenosti. Chvalabohu, že?

Cez letné mesiace sa vyhýbajte klimatizovaným priestorom, aj keď nie vždy sa to dá. Ventilátor taktiež používajte len v nevyhnutných prípadoch.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.