Magazín o bývaní

HPV patrí medzi najčastejšie sexuálne prenosné infekcie

324 0

HPV patrí medzi vírusové druhy ochorení. Väčšina typov vírusov však odznie spontánne, bez akýchkoľvek následkov. HPV vírusov je cez 100 druhov a napádajú kožu a sliznicu, predovšetkým v oblastiach genitálií a konečníka.
HPV sú vírusy dvojitej skupiny – menej rizikové spôsobujú genitálne bradavice, viac rizikové majú za následok nádorové ochorenie krčka maternice, penisu alebo konečníka. Inkubačná doba je 1-8 mesiacov. Nádorové ochorenie sa môže objaviť do dvoch rokov po nákaze.

Aké sú príznaky HPV vírusu?

HPV vírus príznaky sa nemusia prejaviť žiadne, alebo iba všeobecné. U žien sa veľmi často objavujú drobné výrastky na krčku maternice u mužov potom genitálny hpb bradavice – kondylomata. Tie sa väčšinou neprejavujú nijako bolestivo. Môžu sa však objaviť pocity pálenia a svrbenia. Bradavice môžu tiež nadrobno krvácať. U mužov sa objavujú na žaludi, miešku alebo v oblasti konečníka. U žien sa potom objavujú na vnútornej a vonkajšej strane intímnych partií. Ich vzhľad je obdobný, ako pri klasických bradaviciach. Ide o malé výrastky, ktoré sa vytvárajú v zhlukoch. Svojím tvarom pripomínajú karfiol.

Existuje prevencia a aká je liečba?

Samozrejmosťou je stály sexuálny partner. V súčasnej dobe už existuje účinné očkovanie, ktoré funguje proti infekcii hpv. Existujú tri rôzne typy očkovania, každé chráni proti inému druhu HPV. Najčastejšie sa používa očkovanie proti rakovine krčka maternice. Táto vakcína je proti genitálnym bradaviciam veľmi účinná.
Liečba kondylomat je rôzna. Dajú sa odstrániť pomocou rôznych mastí, chirurgicky alebo laserom. Dôležitú prevenciu predstavuje aj pravidelná návšteva lekára a intímna hygiena. Vhodné prípravy určené na intímnu hygienu ponúka značka GYNELLA®.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.