Magazín o bývaní

Vlhkosť v byte? Zbavte sa jej!

8.09K 0

Každodenné činnosti zvyšujú vlhkosť v našich domácnostiach. Najviac jej získavame z aktivít ako sú sprchovanie, varenie, pranie a sušenie bielizne. Taktiež rekonštrukcia stien, podláh a maľovanie môže značne zvýšiť vlhkosť v byte. Medzi mnohé ďalšie príčiny vlhkosti radíme chýbajúcu, zlú alebo nedostatočnú izoláciu. Pri vlhkosti v byte sa nejedná len o možný znížený komfort bývania, ale treba brať do úvahy aj zdravie vás a vašich blízkych.

Zdravotné hľadisko

Vysoká vlhkosť je ako magnet na vytváranie rôznych plesní a taktiež spôsobuje koróziu. Vlhkosť nad 60% je už označovaná ako veľmi vysoká. Práve takáto zvýšená vlhkosť dáva možnosť vzniku zárodkov plesní a rôznych iných mikroorganizmov, ktoré sú pre vaše dýchanie a zdravie škodlivými. Naopak pri nízkej vlhkosti pod 35% sa jedná o veľmi suchý vzduch. Takýto vzduch nám nadmerne vysušuje oči a sliznice, čo môže postupne viesť k dráždivým reakciám, bolesti hrdla a hlavy. Takéto prostredie rozhodne nie je vhodným pre zdravé bývanie.

Vlhkosť v byte? Zbavte sa jej!

Vlhkosť v byte? Zbavte sa jej!

Správna vlhkosť v byte

Ideálna vlhkosť vzduchu v byte je 45-55%. Niektoré zdroje uvádzajú 40-55%, pričom vo vykurovacej sezóne môže vlhkosť klesnúť o 20% nižšie. Jedná sa o relatívnu vlhkosť (RH). Pri relatívnej vlhkosti, označovaná aj ako pomerná vlhkosť, sa jedná o pomer medzi absolútnou vlhkosťou vzduchu, ktorá je vydelená vlhkosťou nasýtených vodných pár, teda maximálnym množstvom vodných pár. Toto sa počíta pri rovnakej teplote a v rovnakom objeme. Pocitovo najpríjemnejšia vlhkosť vzduchu pre človeka je 50-60%, to je však pre domácnosť skôr vyššia hodnota.

Dostatočne vetrajte

Odporúča sa vetrať krátko a intenzívne. Neotvárajte okno len na vetračku, ale otvorte ho čo najviac a to v každej miestnosti. Na vyvetranie postačí 5 až 10 minút. Dobrým indikátorom dostatočného vetrania v zime je, keď sa okná po otvrení zarosia, stačí počkať kým sa úplne odrosia. Za tento čas sa vymení vzduch, pritom steny neostanú chladné. Ideálne je vetrať každé ráno a potom v priebehu dňa podľa potreby.

Držte vlhkosť na uzde

Ak vonku prší, je vlhko alebo hmla, nechajte okná zatvorené. Vlhkosť vonku je vtedy najvyššia a pri vetraní v takýchto podmienkach by ste si túto vlhkosť okamžite pustili do vašej domácnosti. Ak máte balkón, sušte prádlo na ňom, nie v byte. Na sušenie prádla odporúčame skladací sušiak na bielizeň, ktorý je praktickým pomocníkom v domácnosti. Je ľahký, skladný a poskytuje veľa miesta na sušenie prádla. Konkrétne tento z obrázku nájdete na stránkach 4Home.sk, kde ho môžete objednať s doručením zadarmo. Pri nákupe uplatnite zľavový kupón 4home a ušetrite ešte viac.

Leifheit PEGASUS 150 Slim sušiak na bielizeň

Leifheit PEGASUS 150 Slim sušiak na bielizeň

Nezvyšujte vlhkosť

Pre správnu cirkuláciu vzduchu držte nábytok ďalej od stien. Ak ho chcete mať čo najbližšie pri stene, ponechajte od steny aspoň 5 centimetrov priestoru. Po sprchovaní použite kúpeľnový ventilátor pre odvod prebytočných pár. Pri varení používajte digestor, ktorý taktiež odvádza pary a prebytočnú vlhkosť preč z bytu. Ak ho ešte nemáte nainštalovaný, pozrite zľavové kódy na KuponyZdarma.sk, ktoré pomôžu a ušetria peniaze pri nákupe. Všetky kupóny na stránke sú zadarmo a vy s nimi môžete okamžite ušetriť pri každom nákupe v obľúbených obchodoch.

Mikrovetranie plastových okien

Mnohé dnešné plastové okná ponúkajú aj možnosť mikrovetrania, kedy sa nevetrá nárazovo veľký objem vzduchu, ale okná prepúšťajú vzduch a vlhkosť postupne, kým máte okná nastavené na spomínané mikrovetranie. Toto môže byť spôsob, ako postupne zňižovať vysokú vlhkosť v byte. Využijete to aj vtedy, ak ste celý deň v práci alebo cestujete na dlhší čas mimo váš domov.

Odlhčovače vzduchu

Ak nepomáha vetranie a vlhkosť vo vašej domácnosti je často pomerne vysoká, práve odvhlčovače vzduchu môžu byť riešením. Dnes sú už dostupné mnohé odvlhčovače, ktoré sú prispôsobené na domáce použitie. Aj tie lacnejšie môžu mať menšie rozmery a viacero užitočných funkcií. Okrem zníženia vlhkosti môžu vzduch aj čistiť. Viete si nastaviť časovač alebo automatickú reguláciu vlhkosti. V obchode Hej.sk sú ich k dispozícii a na porovnanie desiatky odvlhčovačov od obľúbených výrobcov. Pri nákupe uplatnite aj zľavový kód Hej.sk a ušetrite aj desiatky eur pri online objednávke. Kupóny platia na každý nákup v obchode, aj na inak zľavnený alebo akciový tovar.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.