Magazín o bývaní

Silikón alebo tmel? Viete, aký je rozdiel?

10.96K 0

Každá domácnosť z času na čas vypovie svoju službu a niektoré veci potrebujú vymeniť. Pokiaľ ale máte doma šikovného majstra, ktorý zvládne naozaj všetko, môže vás uvedenie poškodenej veci do pôvodného stavu stáť oveľa menej než ste si mysleli. Základom úspechu však nie sú len šikovné ruky a dobré rady, ide o spôsob, s akým budete jednotlivé veci opravovať.

Tmel

Tmel (Zdroj: https://www.flickr.com/photos/dominicspics/7539263040/)

V prípade špeciálnych tesniacich a lepiacich materiálov to platí rovnako. Aby ste s nimi dokázali opraviť všetky nezrovnalosti, mali by ste si najskôr niečo o ich vlastnostiach a použití prečítať.

Špeciálna plastická hmota

Utesniť, zalepiť alebo špárovať môžete s pomocou tmelu. Vďaka nemu si ľahko poradíte s každým problémom v domácnosti ale aj exteriéri.

Ide o špeciálnu plastickú hmotu, ktorá sa používa na vyrovnanie povrchu, vyplnenie škár a utesnenie proti vode medzi dvoma povrchmi (kontakt dvoch povrchov). Po správnom nanesení by mala hmota zatvrdnúť alebo ostať elastickou.

Bez ohľadu na to, aká veľká je nerovnosť, ktorú treba upraviť, tmel je univerzálnym riešením v každej situácii. Doplní chýbajúci materiál a pripraví povrch na ďalšiu úpravu.

V mnohých prípadoch sa ale stretávame s tým, že tmel je často označovaný ako silikón. Ako to teda je?

Silikón ako súčasť tmelu

Silikóny tvoria iba určitú časť týchto tesniacich a lepiacich materiálov. Tie iné a zvyšné tmely sú zložené z iných východiskových surovín, čo im dáva a určuje aj iné vlastnosti a spôsoby ich použitia.

Akrylovým tmelom (pre mnohých tým klasickým) by sme sa ťažko pokúšali niečo lepiť. Na lepenie a tmelenie vám silikón (silikónový tmel) poslúži naopak veľmi dobre. Samozrejme, že by sme ich celkom ako lepidlá používať nemali, na to je zasa určená iná a špeciálna kategória, no v mnohých prípadoch si s ich lepiacou silou úplne vystačíte. Sú ale veľmi univerzálne.

Tmel

Najčastejšie sa s ním, ako bežný človek stretnete pri tesnení okien, teda vo väčšine prípadov je to prvá vec, ktorá vás v spojitosti s tmelom napadne. Potom sú to škáry, trhliny a nezrovnalosti niektorých povrchov. S ich pomocou vyplníte medzeru a škáru aj medzi múrmi, betónom, v rohoch sadrokartónu, dreva a na iných povrchoch. Výhodou je, že ich môžete aj pretrieť vami zvolenou farbou.

Tmel

Tmel (Zdroj: https://www.flickr.com/photos/146543510@N02/31239940971/)

Akrylátový tmel

Patrí k vylepšenej verzii sadry. Jemný biely íl je zmiešaný s akrylátovou živicou, ktorá sa dokáže výborne spojiť napríklad s drevom. Hravo nahradí obitý alebo chýbajúci roh. V spojoch materiálov však praská a po čase sa „unaví“. V hrubších vrstvách tiež dlhšie tvrdne.

Akrylový tmel v kartuši

Je vhodní na spojenie dvoch odlišných materiálov, ktoré sa zmenou teploty a vlhkosti rozťahujú a naopak zmršťujú. Vďaka svojej pružnosti ustojí aj zmenu bez následkov trhania a praskania. Najčastejšie sa používa pri montážnych prácach, kde treba ukryť nedokonalosti pri styku dielcov.

Tmel, ktorý imituje štruktúru omietky je zasa obohatený o piesok.

Silikón=elastický tmel

V tomto prípade ide o vyplnenie medzier a škár s tmelom so špeciálnym obsahom silikónových látok (často s obsahom acetátu). Používa sa na tesnenie škár okolo umývadiel, vaní a sprchových kútov a inde, teda tam, kde je pravdepodobnosť výskytu vody a vodnej pary. Niektoré z nich môžu byť aj agresívne k materiálu, na ktorý sa nanášajú, v takomto prípade by sme vám odporučili použiť neutrálny silikón.

Veľmi dobre sa uplatnia pri hladkých materiáloch, ako je napríklad sklo, no ani s betónom, murivom a omietkou problém nemajú. Odolávajú slnečnému žiareniu a ich tepelná odolnosť sa odhaduje od – 50 ° C do + 305 ° C. Silikónové tmely väčšinou nemôžete pretrieť, preto sa priamo vyrábajú v rôznych farbách.

Dvojzložkové polyuretánové tmely

Patria k riešeniam pre každú situáciu. Z túb si vytlačíte odmeranú dávku tmelu, zmiešate ich a nanášate na akýkoľvek povrch.

Takáto zmes zakryje vypadnutú hrču v dreve, poradí si so zle vŕtanými dierami a doplní spomínaní roh dreva, ktorý sa časom znehodnotil.

Tmel môže tvrdnúť aj 4 hodiny a počas tohto procesu svoj objem zväčší, dá sa ale obrúsiť, takže problém to nie je. Na spojoch nepraská a tiež je trochu elastický.

Nezabudnite pred tmelením ošetriť podklad, aj povrchové vlastnosti materiálov môžu spôsob tmelenia do určitej miery ovplyvniť a skomplikovať. Pri silikóne si pomôžte vodou, ktorý môžete po nanesení s jej pomocou jednoducho zahladiť. Pri správnom využití materiálov dokážete skutočne ušetriť niekoľko desiatok eur, tak si pred touto drobnou rekonštrukciou všetko podrobne naštudujte a vsaďte na kvalitu.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.