Magazín o bývaní

Svetelné reťaze skrášlia každé Vianoce

1.54K 0

Svetelné reťaze skrášlia každé Vianoce
Svetelné reťaze sú skutočným chameleónom v rámci vianočného osvetlenia. Môžu byť zavesené, natiahnuté, omotané alebo len tak položené. Ich univerzálnosť je inšpiráciou pre množstvo domácností počas Vianoc po celom svete.

Vianočné osvetlenie pripevnené na pevnom drôte predstavujú populárnu sviatočnú výzdobu, pretože poskytujú najväčšiu všestrannosť a využitie pre skrášlenie interiéru i exteriéru. Svetlá sú rozptýlené na priamom kábli, čo znamená, že ich môžete ľahko a bezpečne umiestniť na miesto, ktoré si vyberiete.

 

Poznáme štyri základné kategórie svetelných reťazí:
• Mini reťazové svetielka sú malé žiarovky v rôznych tvaroch a farbách. Ide o svetlá, ktoré zvyčajne vidíme namotané okolo vianočného stromčeka.
• Svetlá v tvare slzy alebo gule upevnené na reťazi majú väčšie žiarovky rôznych tvarov. Dnes možno povedať, že je to retro vianočné osvetlenie. Často sú označované ako edisonové žiarovky alebo párty svetlá.
• Rozprávkové svetlá alebo mikro svetielka sú malé LED svetlá (veľké asi ako zrnká ryže) pozdĺž veľmi tenkého ohybného drôtu.
• Novinkou medzi svetelnými reťazami sú špeciálne svetlá, ktoré majú zvyčajne určitú tému alebo účel. Žiarovky na svetelnej reťazi bývajú naozaj rôznorodé. Môžete si vybrať žiarovky v špeciálnych tvaroch, ako sú hviezdy, gule, snehové vločky a mnohé iné.

Okrem rôznorodosti tvarov žiaroviek môže byť tiež odlišný vodič priamočiarych reťazí. Môžete sa stretnúť s tradičnou vianočnou možnosťou, ktorou je drôt pokrytý zeleným plastom, ale aj medený drôt, ktorý pridáva oveľa väčšiu idylu vášmu domovu.
Existuje veľký rozdiel medzi vnútornými a vonkajšími svetelnými reťazami, takže vždy dôkladne skontrolujte, či ste si zaobstarali správne reťazové svetlá. Vnútorné osvetlenie by bolo nebezpečné pre použitie vonku a naopak, preto používajte vždy správny typ svetiel.

Vnútorné svetelné reťaze alebo aj rozprávkové svetlá sú najbežnejším a jedným z najdostupnejších sviatočných žiariacich ozdôb domácností. Ich jednoduchosť – je to veľa svetiel na reťazci a užitočnosť z nich robí naozaj skvelú vianočnú dekoráciu. V interiéri sa najčastejšie používajú na ozdobenie stromčeka omotávaním, ale dajú sa aplikovať aj na iné miesta v rámci príbytku. Môžete ich využiť na orámovanie okien, dverí alebo ich jednoduchým spôsobom rozptýlite okolo krbu, čím vytvoríte útulnú a príjemnú atmosféru vo vašom domove.
Vonkajšie svetelné reťaze sú tiež klasickým osvetlením počas Vianoc. Celé roky ich ľudia omotávajú okolo stromov, kríkov alebo ich vešajú na strechy domov prípadne pokladajú na parapety okien, aby tak potešili okoloidúcich a vdýchli ducha Vianoc do svojich obydlí. Rovnako ako interiérové svetelné reťaze aj exteriérové sú vyhľadávaným artiklom na trhu, hoci ich samotná inštalácia v priestoroch mimo domu si vyžaduje oveľa viac námahy a šikovnosti. Svetelné reťaze vhodné do vonkajšieho priestranstva bývajú vyrobené z pevnejších materiálov, ktoré odolávajú mrazom a nepriazni počasia. Nezabudnite na to, že ak kupujete svetielka na vonkajšie použitie musia mať stupeň ochrany proti vode aspoň IP 44.

Svetelné reťaze na batérie sú typom osvetlenia, ktoré nepotrebuje žiadne vlečné káble, ktoré sa pripájajú k zdroju energie, ale sú poháňané batériami. Ak chcete zdobiť svetelnými reťazami, ale nemáte prístup k elektrickej zásuvke alebo sa chcete vyhnúť premočeniu vonkajších častí káblov a predlžovacích šnúr, tak potom svetelné reťaze na batérie sú ideálnym riešením.

Jedinou hranicou toho, čo môžete vykúzliť pomocou Vianočného osvetlenia, je vaša predstavivosť. Slávnostné obdobie predstavuje naozaj skvelú príležitosť ako byť vynaliezavý, a aj s pomocou všestranných svetelných reťazí vytvoriť dekorácie, ktoré rozžiaria váš domov.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.