Magazín o bývaní

Prečo si zaobstarať biokrb a aký si vybrať?

3.69K 1

Krby boli a sú súčasťou väčšiny vidieckych domov a horských chát. Túžba mať vlastný krb je niekedy silnejšia a majitelia sa púšťajú nielen do finančne, ale aj technicky náročnej rekonštrukcie. Krb sa nám automaticky spája s napojením na komín, prašnejším interiérom, upratovaním popola v tesnej blízkosti krbu, ale aj s uskladňovaním dreva. Tomuto sa však v súčasnosti môžeme vyhnúť kúpou kvalitného biokrbu. Ak ste ešte o biokrboch nepočuli, teraz je ten správny čas dozvedieť sa o nich.

Biokrb

Biokrb (Zdroj: https://pixabay.com/sk/etanol-hor%C3%A1k-bioetanol-hor%C3%A1k-krb-401695/)

Sú ekologické

Biokrby neprodukujú žiadne splodiny, nemusíte sa starať o špinu v tesnej blízkosti krbu a nebudú vás trápiť ani padajúce iskry, ktoré by mohli ohroziť váš nábytok. K zapojeniu biokrbu budete potrebovať číry tekutý lieh biolieh, teda bioetanol. Biokrby sú vlastne dekoračné ekologické bezkomínové krby, ktoré vás nebudú obmedzovať architektonicky, inými slovami, nebudete musieť realizovať búracie práce kvôli stavbe komína. V prvom rade sú ekologické, pretože výsledkom horenia tohto bioliehu je kysličník uhličitý a voda, čiže to, čo vydychujeme aj my ľudia. Priestor, kde sa ale tento krb bude nachádzať, musíte pravidelne vetrať.

Rozdelenie krbov podľa umiestnenia

Biokrby si najčastejšie vyberáme podľa umiestnenia. Poznáte tieto typy biokrbov:

  • závesné biokrby,
  • voľne stojace biokrby,
  • dekoračné stolové biokrby,
  • zabudovateľné biokrby.

Závesné biokrby

Patria k tým najobľúbenejším a najpredávanejším. Odporúčajú sa dávať do maličkých priestorov, kde si majiteľ nebude môcť dovoliť experimentovať s umiestnením jeho nového biokrbu.

Závesný biokrb

Závesný biokrb (Zdroj: https://www.flickr.com/photos/_benj_/6781798519/)

Voľne stojace biokrby

Voľne stojace, ako už z názvu vyplýva, nemusíte žiadny spôsobom upevňovať, čiže keď si ich budete chcieť premiestniť, tak si ich premiestnite kam chcete a bez toho, aby ste akýmkoľvek spôsobom zasahovali do miestnosti.

Dekoračné stolové biokrby

Dekoračné biokrby bývajú najčastejšie umiestňované na komody, konferenčné stolíky, na poličky nad obývacou stenou a pod.

Zabudovateľné biokrby

Takéto biokrby by sme vám skôr odporúčali umiestňovať do väčších priestorov. Na rozdiel od stojacich krbov si vyžadujú väčší zásah do miestnosti.

Tak si to teda zhrňme. Prečo by ste si mali zaobstarať práve biokrb? Pretože na jeho inštaláciu nebudete potrebovať odborníkov, máte možnosť ho premiestniť kdekoľvek budete chcieť, môžete si ho kúpiť aj do panelákového bytu, je ekologický, vyžaduje minimum údržby a je bezpečnejší ako klasický krb.

Jeden komentár

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.