Magazín o bývaní

OSB dosky ako dominanta interiéru: Spoznajte ich netradičné a praktické využitie

841 0

Nie je to tak dávno, čo sa OSB dosky využívali výhradne pri stavebných prácach, napríklad na obloženie vonkajších múrov, či na podbitie strechy. Dnes sa však tešia čoraz väčšej popularite aj v interiéri. Ide v podstate o akúsi lacnejšiu náhradu masívneho dreva, no aj napriek tomu dokážu vyzerať skutočne moderne a zútulniť každý priestor. Ak neviete, prečo by ste mali siahnuť práve po nich, prípadne ako ich do miestností zakomponovať, čítajte ďalej.

Prečo využiť práve OSB dosky?

Kto už niekedy s OSB doskami pracoval, vie, že ide o vysoko prispôsobivý a účelný materiál, ktorý šetrí peniaze aj prírodu. Štandardné dosky sú totiž podľa európskych noriem v kategórii bezpečný ohňovzdorný materiál. V kategórii 3 sú dokonca vyrábané bez škodlivín (napr. bez formaldehydu), a tak sa nemusíte obávať, že by sa z nich mohli uvoľňovať nebezpečné látky.

Vďaka technológii využívanej pri ich výrobe sú samotné dosky trvácne a veľmi pevné. Okrem toho sa vyznačujú pozoruhodnou nosnosťou a skutočne výhodnou cenou. Najčastejšie sa vyrábajú z triesok borovicového dreva. To sa vyznačuje vysokou odolnosťou. OSB dosky preto ponúkajú dokonalý základ na výrobu vlastného personalizovaného nábytku či iných kúskov, ktoré vám bude závidieť nejedna návšteva.

V neposlednom rade medzi prednosti nábytku z OSB dosiek patrí aj jeho netradičný dizajn. Ak túžite po originálnych kúskoch, ktoré nenájdete len tak u hocikoho, pustite sa do výroby. Stolík pod televízor, konferenčný stolík, nočné stolíky, stoličky, sedenie na terasu, čelo postele, police, skrinky či dokonca celá kuchynská linka. Vyrobiť sa z nich dá naozaj čokoľvek. Nebojte sa preto zapojiť svoju fantáziu a závideniahodný kúsok bude raz-dva na svete.

Ako surovú OSB dosku zakomponovať do priestoru?

V tomto prípade sú možnosti takmer nekonečné a s OSB doskami môžete oživiť akékoľvek priestory nielen za múrmi vašej domácnosti. V surovom stave perfektne doplnia mestský industriálny štýl či oživia jemné farby škandinávskeho štýlu. Ruka v ruke idú aj s moderným minimalizmom, no svoje využitie si nájdu aj v domoch zariadených na štýl minulých desaťročí.

Podlaha

Na to, aby ste mohli OSB dosky využiť v priestore ako podlahu, budete potrebovať vhodný podklad. Ideálny je v tomto prípade drevený rošt z drevených hranolov rozmiestnených 40 centimetrov od seba. Hrúbka jednej OSB dosky by mala byť minimálne 22 milimetrov, pričom stačí už len pripevniť dosky k hranolom pomocou skrutiek. Priestory medzi hranolmi vyplňte polystyrénom alebo sklenou vatou a netradičnú podlahu so skvelými tepelnoizolačnými vlastnosťami máte na svete.

Oddeľovacie priečky

Svojpomocne vyrobené oddeľovacie priečky z OSB dosiek sú veľmi jednoduché na inštaláciu a pritom vyzerajú skvele. Ak chcete opticky oddeliť časti väčších priestorov, táto metóda je určená presne pre vás. Navyše netradičnú štruktúru OSB dosiek môžete využiť aj na ozvláštnenie klasickej steny. Stačí ich na ňu jednoducho pripevniť. Takýmto spôsobom môžete oživiť aj inak fádne schody, z ktorých sa razom stane funkčný a štýlový interiérový doplnok.

Nábytok

Ekologický, lacný a štýlový – taká je definícia nábytku vyrobeného z OSB dosiek. Okrem klasických modelov odporúčame napríklad aj jednoduchú výrobu políc. Budete k tomu potrebovať ručnú pílku a skrutky či klince. Záleží len na vás, akú veľkú policu si zvolíte. Či už sa rozhodnete pre klasickú nástennú poličku nad písací stôl, alebo ňou plánujete zaplniť celý priestor nad vašou posteľou, s OSB doskami zvládnete čokoľvek.

Či sa už rozhodnete pre niektorý z našich tipov, prípadne si vymyslíte vlastný originálny nápad, ako využiť OSB dosky, po skompletizovaní výrobku ho stačí ošetriť lakom alebo namaľovať vhodnou farbou.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.