Magazín o bývaní

Ako opticky zväčšiť malý byt?

3.02K 0

Stúpajúce ceny troj a viacizbových bytov nútia rodiny ostávať v menšom priestore a uskromniť sa. Ak si chcete priestor opticky zväčšiť a nechcete vyhadzovať všetko, čo v byte máte, poradíme vám, ako si svoju domácnosť zväčšiť. Nech sa páči, inšpirujte sa!

Rovnaká podlaha v celom byte

Zväčšiť malý byt dokážete jedine rovnakou podlahou v celom byte. Zabudnite na to, že do kuchyne si dáte dlažbu, do obývačky plávajúcu podlahu a v predsieni ponecháte drevené parkety. Ak chcete, aby priestor pôsobil väčšie, odporúčame vám zjednotiť podlahu v celom byte, odstrániť prechody (čiže prahy) a staviť skôr na svetlejšie odtiene podlahy. Jedine v kúpeľni budete musieť zvoliť iný typ podlahy. Odporúčame vám vybrať si aspoň rovnaký farebný odtieň.

Vyhýbajte sa tmavým farbám

Tmavé steny priestor ešte viac opticky zmenšia, preto vám odporúčame tmavé farby nahradiť bledšími, prírodnými. Najideálnejšou voľbou bude pre vás biela farba. Keď bielu farbu skombinujete s drevenými prvkami, priestor opticky zväčšíte, a to aj bez toho, aby ste museli minúť príliš veľa peňazí. V žiadnom prípade si nefarbite steny načerveno a nafialovo. Tieto farby pôsobia agresívne.

Ak nechcete všetko nabielo, používajte jeden odtieň farby. Najsvetlejší by mal byť ale strop. Pozor dávajte aj na farebné odtiene interiérových dverí. Odporúčame vám farebný odtieň dverí vyberať podľa nábytku v miestnosti.

Vpustite viac prirodzeného svetla

Aby priestor pôsobil väčšie, musí byť dostatočne osvetlený. Hneď potom, ako otvoríte dvere do bytu, mali by vám do očí padnúť svetlé steny, ale aj veľké okná. Ak nedisponujete príliš veľkými oknami, odporúčame vám garniže dávať až k stropu. Kúpte si dlhé vzdušné záclony ideálne jednofarebné, ktoré steny opticky predĺžia.

Ak nemáte dostatok prirodzeného svetla z vonkajších priestorov, priestor musíte zosvetliť umelým osvetlením. Čím viac lámp, tým priestor vyzerá väčšie.

Priestor zbytočne moc neprepĺňajte

Menej je niekedy viac. Aj v tomto prípade to platí. Ak bývate v menšom byte, neodporúčame vám vyhľadávať masívny nábytok. Je mohutný a v malom priestore by nevynikol. Stavte skôr na minimalizmus a na čisté línie. Nábytok nedávajte zbytočne do výšky – kľudne ho dávajte aj pod úroveň očí. Vyberajte si skôr nižšie skrinky, ktoré vám ale poskytnú dostatok úložného priestoru pre potrebné veci.

Vďaka našim skvelým radám dokážete aj z malého bytu spraviť priestranný byt. Nech sa páči, inšpirujte sa.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.