Magazín o bývaní

Renovácia spálne rýchlo a nenáročne

578 0

Spálňa je v domácnosti rovnako dôležitým miestom, ako povedzme kuchyňa alebo obývačka. Dá sa vlastne povedať, že tvorí ich náprotivok. Kým v kuchyni nešetríme energiou pri príprave chutných jedál, v spálni zase čerpáme energiu na ďalší deň. Niekedy však dostane chuť na zmenu. Ako na to, si povieme v našom článku.

Renováciu si premyslite a vyberte dizajnérsky štýl

Túžite po novej spálni? Ubíja vás jej dlhodobý stereotyp a chceli by ste vyskúšať niečo nové? Našťastie aj malé zmeny v dekorovaní interiéru dokážu celý priestor zmeniť k lepšiemu. A nemusí vás to stáť ani veľa peňazí, ani nemusíte pri tom stráviť dlhé týždne.

Narozdiel od renovácie kuchyne alebo obývacej izby, kde treba brať ohľad na funkčnosť priestoru, v spálni môžete popustiť uzdu svojej fantázii. Záleží len na vás, čo sa vám páči a ako si svojou relaxačnú zónu skrášlite. Ak sa ale neviete rozhodnúť, môžete sa zamerať na konkrétny štýl. Napríklad na škandinávsky, moderný, klasický či minimalizmus.

Škandinávsky

Severský dizajnérsky štýl vychádza z tradícií škandinávskych krajín. Je inšpirovaný prírodou, čo znamená predovšetkým drevo v interiéri. Charakteristické sú napríklad masívne drevené postele. Zároveň sa v priestore snaží využívať čo možno najviac  svetla. Preto je zameraný na svetlé farby a veľké okná bez závesov, jednoduché línie, vzdušnosť a nadčasovosť.

Moderný

Tento štýl je charakteristický jednoliatym a spoľahlivým nábytkom bez ďalších dekorácií. Steny a strop sú najčastejšie monochromatické v šedej, bielej alebo béžovej farbe. Ak disponujete väčšou miestnosťou, môžete použiť čiernu alebo  tmavomodrú povrchovú úpravu. Podlahu je ideálne pokryť parketami alebo laminátom.

V prípade menšej miestnosti použite chrómované kľučky, leštené drevo a zrkadlá – odrážajú svetlo a tým vizuálne zväčšujú priestor. Posteľnú bielizeň je najlepšie voliť hodvábnu alebo bavlnenú, a to bez výrazných vzorov. Pokojnú a relaxačnú atmosféru dosiahnete napríklad umiestnením obvodových LED svetiel.

Klasický

Je vhodný najmä v prípade menších miestností a charakterizuje ho pompéznosť a dojem luxusu. Farebnosťou je ladený najčastejšie do bielych, ružových alebo broskyňových odtieňov, ktoré sa výborne kombinujú so zlato-striebornými vzormi, sádrovými lištami, stĺpmi a krištáľovými lustrami.

Nábytok voľte vyrezávaný a zdobený. Ideálny je napríklad maľovaný smaltom zo slonoviny, čo vytvára honosný dojem. Čelo postele môže byť čalúnené mäkkou kožou, pričom samozrejmosťou sú kvalitné antialergické matrace. Okná v tomto štýle sa zdobia saténovými alebo brokátovými závesmi, aby ladili s dizajnom miestnosti.

Minimalizmus

V súčasnosti ide o veľmi obľúbený dizajnérsky štýl a najlepšiu voľbu pre malú spálňu. Nenájdete tu nič prehnané, iba jednoduché a čisté línie. Žiaden dekor, kučery ani ozdoby. Najčastejšie sa volia kontrastné farby, dokonale hladké a rovné povrchy, jasný nábytok a lampy jednoduchých geometrických tvarov. Dosiahnete tým veľkú úsporu priestoru.

Tip

Ak sa potrebujete zbaviť nepotrebného nábytku, je výborným nápadom zavolať si na pomoc firmu na odvoz starého nábytku. Uľahčí vám to prácu s jeho vypratávaním a odvozom do zberného dvora.

Výber materiálov a farby

Výber materiálov na renováciu spálne sa neobmedzuje takmer na nič. Jedinou dôležitou podmienkou je dbať na to, aby váš výber zohľadnil bezpečnosť jednotlivých materiálov. Prirodzene, nemali by vylučovať škodlivé látky.

Podlahu v spálni je najlepšie zvoliť z teplého materiálu – drevené parkety, laminát, koberec… Dojem priestorového nafúknutia dosiahnete svetlými farbami. Koberec by mal splývať s hlavným odtieňom, prípadne úplne zakryť miestnosť.

Najlepšou voľbou pre malú spálňu je jednofarebná a svetlá farba stien. Prípustný je len malý a takmer neviditeľný vzor. Dobrým nápadom sú aj dekoratívna omietka, tapety, korok alebo drevené obloženie. Objemový efekt sa dá tiež dosiahnuť umiestnením zrkadlovej strečovej fólie do sadrokartónového rámu.

Rovnako aj výber látok by mal byť v súlade s celkovým dizajnérskym štýlom miestnosti. Rozhodne sa vyhnite veľmi tmavým farbám a prehnaným, výrazným vzorom. Záclony je ideálne zvoliť ľahké, vzdušné a vyrobené zo syntetických látok.

Čo sa týka posteľnej bielizne, najčastejšie sa volia jednofarebné, biele alebo sivé odtiene. Na kvalitný spánok sú najlepšie vysoko kvalitné prírodné tkaniny vyrobené z bavlny, hodvábu alebo ľanu. 

Umiestnenie nábytku a bytových doplnkov

Najmenej práce budete mať so štvorcovou malou spálňou. V tomto prípade je najlepšie umiestniť posteľ do stredu a jej čelo nasmerovať smerom ku prázdnej alebo nábytkovej stene. Po jej stranách umiestnite vysoké komody alebo nočné stolčeky. K veľkej úspore miesta prispeje tiež pódiová plošina s výsuvnými policami, kde si môžete uložiť napríklad veci potrebné pre domácnosť alebo oblečenie.

Ak sa vám páči neštandardné usporiadanie nábytku v malej miestnosti, môžete využiť nábytok rôzneho tvaru. Napríklad oválne, okrúhle, alebo trojuholníkové postele. Tiež komody so skosenými hranami, závesné police, hojdacie siete… Dosiahnete tým nielen komfort, ale aj veľkú dávku originality.

Čo sa týka osvetlenia, na vytvorenie príjemnej a oddychovej atmosféry vám bude stačiť niekoľko bodových svetiel na strope. Tie je ideálne doplniť ešte dvoma svietidlami na nočných stolíkoch.

Tip

Vizuálne vyváženie miestnosti dosiahnete nalepením fototapety na jej jednu celú stenu a oproti nej umiestnením skrinky s lesklým povrchom. Úzke steny je možné predĺžiť vodorovnými pruhmi. Tie môžu byť nielen vymaľované, ale aj funkčné, a to v podobe širokých poličiek.

Tipy a triky ako si poradiť s renováciou

Pochopiteľne, čas trvania renovácie spálne závisí od jej rozsahu a náročnosti jednotlivých prác. Ak chcete ísť na to takpovediac od podlahy, mali by ste postupovať nasledovne:

  • Výmena okien – ak plánujete totálnu renováciu, na prvom mieste je výmena okien hneď v jej úvode. Pochopiteľne, tu si asi budete musieť zavolať majstra.
  • Výmena rozvodovelektrické vedenie, ventilačný systém, prípadne aj televízny kábel a ďalšie komunikácie. Jednotlivé káble treba prirodzene skryť do líšt na to určených.
  • Výmena zásuviek – povrch stien treba očistiť od starého náteru.
  • Podlaha – jej inštalácia v závislosti od toho, ktorý typ podlahy ste si zvolili.
  • Steny – treba ich vyrovnať tmelom. V tomto kroku môžete nainštalovať sadrokartónové konštrukcie, ak ste sa tak rozhodli.
  • Strop – renovuje sa ako posledný, pretože práca na ňom si vyžaduje čistotu od ostatných povrchov. V prípade, že to miestnosť umožňuje, môžete si dovoliť aj zavesené alebo natiahnuté stropy. Moderné sú aj rôzne napodobeniny hviezdnej oblohy, alebo viacstupňové sadrokartónové konštrukcie.

Rada na záver

Povrchová úprava (maľovanie stien a ošetrenie podlahy) miestnosti sa robí zhora nadol. To znamená, že práca začína najskôr pri strope a podlaha sa dokončuje ako posledná. Nábytok sa umiestňuje až po dokončení týchto prác.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.