Magazín o bývaní

Zabráňte hromadeniu vodného kameňa na vodovodných batériách. Poradíme vám, ako na to.

676 0

Vodný kameň je veľkým nepriateľom všetkých spotrebičov, vodných potrubí a batérií. Nielenže vyzerá neesteticky, pôsobí ako skrytá časovaná bomba, ktorá môže vyvolať nemalé poškodenia. V tomto článku sa dozviete, čo vodný kameň spôsobuje, ako ho odstrániť a hlavne, ako mu predísť.

Čo spôsobuje usádzanie vodného kameňa?

Vodný kameň, vzniká v dôsledku tvrdej vody, ktorá obsahuje vysokú koncentráciu rozpustených minerálnych solí. Keď vaším vodovodným systémom preteká tvrdá voda, dochádza k nahromadeniu vyzrážaného vápnika a horčíka, čím na potrubí a  umývadlových batériách vznikajú usadeniny.

Ako vápnikové usadeniny vyzerajú?

Spočiatku môžete na vodovodných kohútikoch, najčastejšie na rukovätiach alebo perlátoroch umývadlových či kuchynských batérií, spozorovať zeleno modré “mapy”. Tie sa neskôr premenia na drsný biely povlak, resp. tvrdé škrupinky, pri ktorých je riziko poškodenia už omnoho vyššie.

Ako sa zbaviť vodného kameňa na vodovodných batériách?

Do boja s vodným kameňom, sa môžete pustiť pomocou špeciálnych chemických prípravkov alebo vyskúšate osvedčené domáce tipy a triky. Účinným odstraňovačom je napríklad biely ocot alebo obyčajný citrón.

Ako na to? Namočte papierové utierky do octu a následne ich omotajte okolo všetkých oblastí kuchynskej batérie, na ktorých vidíte vytvorené nánosy. Podľa potreby môžete utierky upevniť napríklad gumičkami, aby dobre priliehali. Nechajte ich pôsobiť aspoň hodinu. Následne zmyte ocot vlhkou handričkou a nakoniec batériu dôkladne osušte. Podobný postup môžete aplikovať aj s použitím kyseliny citrónovej.

Ak sa zdá, že tieto podomácky vytvorené prostriedky nepomáhajú, siahnite po tých chemických. Pri ich používaní si nezabudnite chrániť ruky rukavicami a snažte sa vyhnúť nadmernému vdychovaniu výparov.

Ako predísť tvorbe vodného kameňa?

Najefektívnejším spôsobom, ako môžete zabrániť usadzovaniu vodného kameňa, je inštalácia zmäkčovača vody. Ten bude potrubým vytláčať prefiltrovanú vodu, bez nadmerného obsahu vápnika a horčíka, čím zamedzí tvorbe usadenín.

Zdroj obrázku: Ivan Semenovych / Shutterstock.com

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.