Magazín o bývaní

Kvalitný spánok vám zabezpečí dobrý matrac. Viete, ako sa oň postarať?

1.32K 0

Poznáte to? Kúpite si nový voňavý matrac, máte z neho veľkú radosť, spí sa vám na ňom skvelo. Ak však chcete, aby vám slúžil čo najdlhšie, je nutné sa o matrac aj dobre starať. Poradíme vám, čo je pri starostlivosti o matrace najdôležitejšie a čoho by ste sa mali vyvarovať.

Nezabudnite matrac otáčať

Kvalitný a udržiavaný matrac je základom zdravého spánku. Ak sa oň dobre staráte, pomôžete tak predĺžiť jeho životnosť a kvalitatívne vlastnosti. V prípade, že vlastníte obojstranný matrac, je nevyhnutné ho tri- až štyrikrát do roka otáčať. Nestačí ho len prevrátiť na druhú stranu, ale aj otočiť v smere hlava – nohy. Vďaka pravidelnému otáčaniu sa tlak efektívne rozloží na všetky strany, matrac sa nepreleží a poslúži vám omnoho dlhšie.

Poťah chráni pred zašpinením

Jedna zo základných vecí, ktoré by vášmu matracu nemali chýbať, je poťah, ktorý počas spánku absorbuje pot, chráni pred zašpinením alebo iným poškodením. Stačí ho jednoducho vyprať. Do práčky môžete pridať aj pár kvapiek levanduľového oleja, ktoré pôsobia relaxačne a antibakteriálne.

Pod matracom by mal prúdiť vzduch

Ak je pod vaším matracom zabezpečené vetranie zo spodnej strany, nebude sa v ňom zachytávať vlhkosť. Odvetrávanie a tlmenie tlaku zabezpečí lamelový rošt, ktorý je ideálny najmä pre penové matrace. Zrejme vás prekvapíme, ale ustlanie periny by nemala byť prvá vec, ktorú ráno spravíte. Vlhkosť, ktorá sa v noci vytvorila z potu, sa musí najskôr z matraca odvetrať.

Starý matrac musí preč

S výmenou starého matraca za nový radšej dlho neváhajte. Zlý a preležaný matrac totiž býva častou príčinou bolestí chrbta a krku. Priemerná životnosť jedného matraca je približne desať rokov. Vhodnou starostlivosťou sa však môže výrazne predĺžiť, preto ju radšej nepodceňujte, váš matrac vám to zaručene odmení na dobrom a kvalitnom spánku.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.