Magazín o bývaní

Prečo je saunovanie dôležité?

570 0

Pochádza z Fínska a dnes sa využíva po celom svete vo verejných, aj domácich wellnesoch. Reč je o zariadení s radom zdravotných výhod – saune. Pokiaľ ste doposiaľ nepočuli o blahodarných účinkoch sauny, je načase dozvedieť sa o nej viac.

Čo je to sauna?

Sauna je neveľká miestnosť pre vyčlenený počet osôb, ktorá poskytuje teplo vo vlhkej, aj suchej podobe. Podstata sauny je zvýšenie teploty pokožky, kedy sa ju následne telo snaží znížiť potením, pri ktorom sa vyplavujú škodlivé toxíny. Po pobyte v saune (10 až 15 minút) je potrebné prudko znížiť telesnú teplotu na chladnom vzduchu, alebo blízko dostupnou studenou vodou – sprcha, bazén, jazero a podobne.

Každý druh sauny sprevádza rôzna výška teploty a vlhkosť, pričom najznámejšie sauny majú:

·        Parné sauny: okolo 60 stupňov, vlhkosť sa približuje k 100%

·        Fínske sauny: okolo 90 stupňov, vlhkosť maximálne do 10%

·        Infrasauny: okolo 50 stupňov, (ohrievanie nie je na princípe vody, ale infražiarenia)

Zaujímavá história sauny

Mnohé kultúry po celom svete využívajú zdravotné benefity tepla a potenia už tisícky rokov. Napríklad Mayská civilizácia stavala vyhrievané miestnosti, ktoré slúžili na náboženské obrady.

Kto by nepočul o známych rímskych kúpeľoch? Parná sauna a jej základný dizajn siaha práve do starovekého Ríma a jej vynálezom sa inšpirovali aj dnešné moderné technológie. Netreba zabúdať ani na oblasť Škandinávie – konkrétne Fínsko.

Prečo je saunovanie dôležité: zdravotné výhody

Ľudia, ktorí pociťujú bolesti kĺbov a svalov, alebo sa často fyzicky namáhajú, by mali skôr či neskôr zvážiť saunovanie. Uvoľnenie endorfínov a zmiernenie bolesti v saune, je pre liečenie ich diagnózy ideálne. Vyššia miera prekrvenia v dôsledku rozširovania ciev, pomáha zbaviť sa prebytočnej kyseliny mliečnej (jej vyplavovanie spôsobuje svalovku). Domáca sauna tiež predstavuje pohodlnú možnosť relaxu a psychickej pohody.

Spaľovanie kalórií

V súčasnosti existuje veľa tipov a trikov na schudnutie. Osoby mierne lenivého charakteru ocenia, že aj nenáročné úkony môžu viesť k spaľovaniu kalórií, a to napríklad saunovaním. Zistilo sa, že domáca sauna a jej pobyt v nej, zvyšuje tepovú frekvenciu. Predpokladá sa, že 10 minút strávených v saune pomôže spáliť 250 až 300 kalórií.

Tento dej nastáva preto, lebo metabolizmus človeka sa zrýchľuje podobne ako pri cvičení, alebo vytrvalostnom behu. Domáca sauna nenahradí fitness tréning, ale je to skvelý spôsob, ako si udržať hmotnosť pod kontrolou.

Zvyšovanie imunity

Dobrá imunita je (najmä v súčasnej dobe) veľmi dôležitá. Ako sa k nej dopracovať? Vnútorná, alebo vonkajšia sauna, na type nezáleží – vyššia produkcia bielych krviniek nastane v obidvoch typoch sáun.

Telo sa po pravidelnom saunovaní dokáže lepšie vyrovnať s prechladnutím a chrípkou. Neočakávajte však zázraky hneď po prvom saunovom cykle, pretože imunita sa začne budovať až po určitom čase. Zvýšené teplo a vlhkosť tiež čistí upchaté nosové dutiny a poskytuje úľavu od alergických reakcií.

Lepšia cirkulácia krvného obehu

Kardiovaskulárne ochorenia sa dnes objavujú u značnej väčšiny populácie. Škodlivý cholesterol v tele, nadmerné fajčenie, či úzkosť a stres závažne pôsobia na cievy a žily. Aj keď uvedené príznaky saunovanie úplne neodstráni, môže zlepšiť prekrvenie a tým prispeje k lepšej životaschopnosti.

Je až prekvapujúce, ako čas strávený v domácej saune dokáže zlepšiť takmer každý aspekt zdravia a problémov s ním súvisiacich. Či už ste športovec, ktorý sa chce udržať v dobrej kondícií, alebo jednoducho nadšenec pre relax a oddych, pravidelným saunovaním určite nič nepokazíte.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.