Magazín o bývaní

Ako vybrať filter do akvária

905 0

V akváriu neustále prebieha mnoho procesov, ktoré ovplyvňujú kvalitu vody. Dostatočne výkonný filter je teda základom pre udržanie čistého a pre ryby priaznivého prostredia.

Akváriových filtrov existuje viac druhov. Ak si zaobstaráte rovno akváriový set, filter bude už jeho súčasťou a vám odpadnú starosti s jeho výberom.

Ak budete kupovať iba filter, mali by ste ho vyberať podľa niekoľkých parametrov:

●    veľkosť akvária

●    spôsob umiestnenia filtra

●    filtračné médiá

●    prietok vody

Veľkosť akvária

Pri akváriových filtroch je vždy uvedené, pre aké veľké akvárium je daný filter vhodný. Ak si nie ste istí, radšej kúpte filter zľahka naddimenzovaný. Filtrácia vody slabším filtrom by nebola dostatočne účinná a došlo by k zníženiue kvality vody.

Kam umiestniť filter

Podľa umiestnenia je možné filtre rozdeliť na vonkajšie, vnútorné a závesné .

Vnútorné filtre

Vnútorné filtre sú celé potopené vo vode. Ich výhodou je rýchla inštalácia, časovo nenáročná údržba a obvykle aj nižšia cena. Nevýhodou je nižší výkon, menšie množstvo filtračnej hmoty, rýchlejšie zanášanie filtrov nečistotami a pri čistení sa nečistoty z filtrov uvoľňujú do vody. Filtre navyše zaberajú miesto v akváriu, nevyzerajú v ňom príliš esteticky a nemožno do nich použiť sypké médiá. Vnútorné filtre sú vhodné pre akvária do 250 litrov.

Vonkajšie filtre

Vonkajšie filtre sú umiestnené mimo nádrže a voda je do nich privádzaná hadičkami. Ich výhodou oproti vnútorným filtrom je vyššia výkonnosť, väčšia kvalita, viac priestoru pre filtračné médiá a lepší prúd v akváriu. Navyše sa nečistoty pri čistení nádrže z filtrov neuvoľňujú do vody. Vonkajšie filtre nenarúšajú estetický dojem z akvárií a nezaberajú v nich miesto. Nevýhodou je ich vyššia cena a nutnosť urobiť pre nich miesto. Vďaka svojej výkonnosti sú vonkajšie filtre vhodné pre väčšie nádrže.

Závesné filtre

Závesné filtre sú umiestnené z vonkajšej strany na okraji akvária. Voda je do filtrov privádzaná trubičkou, a prefiltrovaná je vypustená späť do nádrže. Do vonkajších filtrov je možné použiť rôzne filtračné médiá, sú lacné a nezaberajú miesto v akváriu. Závesné filtre majú nižší výkon a nemožno ich použiť pre akvária s krytom. Sú vhodné pre menšie akária.

Čo sú to filtračné médiá

Filtračné médiá slúžia na zachytávanie nečistôt. Kvalita a objem médií ovplyvňuje celkovú kvalitu filtrácie. Sypké a vysoko porézne médiá sú tiež domovom baktérií, ktoré biologicky čistia vodu a sú teda najdôležitejšou súčasťou filtrácie.

Správny prietok vody

Akváriový filter vyberajte aj podľa toho, koľko vody ním za hodinu pretečie. Filtrom by mala akváriová voda pretiecť minimálne dvakrát za hodinu.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.