Magazín o bývaní

Pleseň vo vani nemá čo robiť: Naučte sa ako odstrániť silikón

6.17K 0

Kúpeľňa je miestnosť, ktorá sa z času na čas môže zmeniť na domáce kúpele. Vonné esencie, peny do kúpeľa, sviečky. Kúpeľňa je jednoducho často najčistejšou a najvoňavejšou miestnosťou v dome. Bohužiaľ, teplá voda, vlhko a nedostatočné vetranie môžu zapríčiniť aj vznik plesní, ktorých sa ťažko zbavujeme. Najčastejším miestom je práve silikón na vani či sprchovom kúte.

Medzery medzi vaňou a stenou sa vypĺňajú silikónom tak, aby tam nepresakovala voda. Aj ten najlepší silikón však spravidla po nejakom čase začne kvôli každodennému vystaveniu pôsobeniu vody praskať. V malých prasklinách sa potom zadržiava voda a postupne začne silikón plesnieť. Táto pleseň je nielen neestetická, ale tiež nehygienická a môže spôsobiť aj zdravotné problémy.

Oveľa lepšie ako odstraňovať už vzniknutú pleseň je nedať je šancu sa objaviť. Aby ste takémuto plesneniu silikónu predchádzali, je veľmi dôležité poriadne odvetrávanie kúpeľne. Ak ale silikón plesnivie veľmi rýchlo, môže to byť aj znakom toho, že je poškodený natoľko, že je oveľa výhodnejšie kompletne ho vymeniť.

Ako odstrániť silikón?

Pozor, nestačí len pridať ďalšiu vrstvu silikónu, ale je potrebné najskôr sa zbaviť starého silikónu. Pozrite sa teda, ako odstrániť silikón.

Na odstránenie silikónu môžete použiť špeciálne škrabky, ale rovnako dobre poslúži aj obyčajný kuchynský nôž. Je však veľmi dôležité, aby ste boli dôsledný a v medzerách neostali žiadne zvyšky, kvôli ktorým by potom nový silikón nemohol dobre priľnúť k povrchu. Na odstránenie tých najdrobnejších kúskov môžete použiť odstraňovač v spreji.

Pre následné vyplnenie medzier je potrebné dôkladne vyberať silikón. Do kúpeľne vždy voľte tzv. sanitárne silikóny. Tie sú určené práve na použitie v miestach, ktoré sú veľmi vystavované pôsobeniu vody, ako sú napríklad kúpeľne, kuchyne či toalety. Sanitárne silikóny sú odolnejšie voči vode aj plesniam.

 

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.