Magazín o bývaní

Starostlivosť o saunu

583 0

Dostatočná starostlivosť o saunu je doslova nutnosťou. Musíme ju udržať v čistom a úplne hygienickom stave. Ako dosiahnuť jej dlhú životnosť a vzhľad?

Rozhodli ste sa spríjemniť si život a zlepšiť si dravotný stav pomocou jedného z typov sáun? Či už ide o infrasauny alebo fínske sauny, dôležité je z času na čas myslieť aj na ich údržbu. Ak sa starostlivosť o ne zanedbá, neriskujete len stratu jej estetickej stránky.
Veľkým problémom môže byť aj nebezpečné hromadenie plesní alebo baktérií. Preto je nutné ju zachovať v hygienickom stave, čím predídeme akýmkoľvek rizikám a saunovanie si naozaj užijeme aj po dlhé roky. Domáca sauna by sa mala pravidelne čistiť, najlepšie raz až dvakrát do mesiaca.

Streos vám ponúka nevyhnutný základ, ktorý vám pomôže pri údržbe sauny. Spomeňme napríklad impregnačné oleje na drevo, špeciálne čističe drevených povrchov či nástroje na čistenie, ktoré by nemali chýbať vo výbave každého ich majiteľa. Náš špecializovaný obchod poskytuje všetky potreby, ktoré sú tou správnou cestou k tomu, aby v nej nedochádzalo k degradácii drevených povrchov v dôsledku negatívneho vplyvu vlhkosti, mikróbov či nečistôt a aby vydržala dlhodobo čistá. To všetko dospeje k ochrane zdravia vás a všetkých vašich známych.

Fínske sauny

V prípade tohto typu sáun nejde o extra zložitú údržbu. Aj tu je prioritou dosiahnuť jej zdravotnú nezávadnosť. Najprv vhodnými nástrojmi na čistenie odstráňte hrubšiu nečistotu. Z nášho sortimentu si vyberte vhodný chemický prostriedok proti plesniam alebo s antibakteriálnymi účinkami. S použitím malého množstva vody ho naneste na hubku a vyčistite. Nezabudnite po údržbe saunu dôkladne vyvetrať. Fínske sauny a ich drevené doplnky ochráňte pred tmavnutím a starnutím parafínovým impregnačným olejom.

Pozor na údržbu saunovej pece, ktoré sa vplyvom veľkých teplotných zmien sťahujú a rozťahujú. Takto môže dôjsť k zapadnutiu kameňov do špirál či saunového koša, čím sa zníži prúdenie vzduchu v kachliach. Kamene aspoň raz za mesiac meňte, keďže časom zvetrávajú a rozpadávajú sa. Pri ich odlupovaní môžu vytvoriť na podlahe pod pecou vrstvu čierneho prachu, ktorú pravidelne odstraňujte. Ak kachle polievate tvrdou vodou, môže sa na nich hromadiť film z jej minerálnych zložiek. Ten sa ľahko odstráni čistiacimi prostriedkami.

Infrasauny

Na infrasauny sa využívajú špeciálne prostriedky na to doporučené. Postup sa však oproti fínskym saunám veľmi nelíši. Na rozdiel od iných druhov produkujú len suché teplo, čo nespôsobuje tak výraznú vlhkosť. Práve tá je zodpovedná za rozmnoženie plesní a baktérií, ak nedochádza k správnej údržbe. Ak ste si zabezpečili tento relaxačný prostriedok bez povrchovej úpravy, drevo je vhodné z vonkajšej strany natrieť tvrdým olejovoskom pre jeho kvalitné izolačné vlastnosti. Už spomenutej vlhkosti prípadne neestetickým škvrnám sa vyhnete, ak drevu z vnútornej strany sauny doprajete kvalitný parafínový olej. Celú saunu je z času na čas dobré dôkladne čistiť jadrovým mydlom.

Domáca sauna si teda potrpí na dostatočnú čistotu. Drevené materiály sa využívajú aj na rôzne saunové doplnky, preto si k ich čisteniu zadovážte vhodné prípravky aj na impregnáciu povrchov. Práve táto aktivita vám prinesie svieži vzhľad aj po pravidelnom využívaní, ktorý odolá aj pri vyššej vlhkosti. Ak ste sa rozhodli naniesť špeciálne nátery, zvoľte farby určené práve do sauny. Tie udržia požadovaný lesk a maximálnu životnosť. Vhodné sú aj vodou riediteľné akrylové farby. Nezabúdajte aj na vyčistenie osvetlenia pre dokonalý zážitok zo saunovania.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.