Magazín o bývaní

Správne separovanie odpadu: viete, ako na to?

579 0

Každý z nás môže v dnešnej dobe pomôcť našej planéte. Či už sa rozhodnete nakupovať ekologicky, nemíňať toľko odpadu alebo využívať aj staré veci, nám všetkým tým môžete pomôcť. Základom všetkého je však správne triedenie odpadu. Viete, ako na to? My vám poradíme!

Každá domácnosť by mala mať priestor vyhradený na odpadky. Zaobstarajte si tak aspoň tri nádoby. Jedna bude na komunálny odpad, druhá na plasty a tretia na sklo alebo papier. Keď pôjdete vyhodiť odpadky, budete v tom mať prehľad a nebudete musieť tráviť čas pred kontajnermi a triediť. Skvelým riešením je aj zberný dvor. Viete, čo všetko tak môžete zaniesť?

Zberný dvor a separovanie

Ak máte doma staré matrace, elektroniku či nepoužívaný nábytok, všetko to patrí na zberný dvor. Ten sa nachádza v každom meste, pričom máte možnosť zaniesť sem odpad úplne bezplatne. Nezabúdajte však, že bezplatne je to len v rámci vašej obci, kde máte trvalé bydlisko. Na zberný dvor môžete zaniesť aj stavebný odpad, ktorý vzniká najčastejšie pri prerábaní a rekonštrukcii.

Farebné kontajnery

Pred každým domom a bytovkou sú kontajnery, ktoré sú farebne rozlíšené. Pravdepodobne viete, že žlté kontajnery sú určené na plast, modré na papier a zelené na sklo. V niektorých obciach sú zavedené aj nádoby na biologický odpad. Do nich je potrebné dať napríklad šupky z ovocia a zeleniny a všetok odpad zo surovín. Aj v tomto prípade však platia isté pravidlá, kedy platí, že niektoré suroviny do biologického odpadu nepatria.

Učte to správne aj deti

Ak máte malé ratolesti, viete, že učiť ich tým správnym smerom je veľmi dôležité. V prvom rade môžete spolu triediť odpad, poprípade im vymyslieť zaujímavú hru, počas ktorej sa budú správnemu separovaniu učiť. Je dôležité, aby tomu pochopili už v tak mladom veku, a to v rannom detstve.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.