Magazín o bývaní

Vytvorte si z pergoly exteriérovú izbu

1.74K 0

Letné počasie priam láka k tráveniu času vonku na záhrade, balkóne, či na terase pod pergolou. Aj v exteriéri môže vzniknúť osobitý priestor, ktorý bude funkčný a zároveň štýlový. Ponúkame vám niekoľko tipov ako premeniť vašu pergolu na vonkajšiu obývačku, kuchyňu či dokonca spálňu.

Pergola na záhradu verzus pergola kotvená k domu

Ak máte pri dome veľký pozemok, ktorý chcete oživiť výrazným a dominantným prvkom, bude sa vám hodiť samostatne stojaca pergola, ktorú môžete umiestniť kdekoľvek vo vašej záhrade. V prípade, že nedisponujete dostatočne veľkým priestorom, je vhodnejším a praktickejším riešením pergola kotvená k stene domu. Tento typ pergolypôsobí jemnejším dojmom, zväčší obytný priestor vášho domu a zároveň oživí jeho celkový vzhľad. Pergola k domu skvele poslúži ako zastrešenie terasy, môžu sa pod ňou hrať deti a vy ich tak budete mať viac pod dohľadom.

Obrázok: Pergola s posuvnou strechou Eva. Zdroj: sunsystem.sk

Ktorý materiál na výrobu pergol je najvhodnejší?

Najbežnejšie používaným a najlacnejším variantom je drevená pergola, ktorá sa hodí skôr k starším typom stavieb. Nevýhodou je, že o drevo sa treba pravidelne starať, ošetrovať ho a natierať. V opačnom prípade sa výrazne skracuje jeho životnosť.

Ďalšími používanými stavebnými materiálmi sú tehly a kov. Obzvlášť obľúbené sú hlavne ľahké hliníkové konštrukcie, ktoré sú prakticky bezúdržbové a majú takmer neobmedzenú životnosť. Hliníkové pergoly si navyše môžete zaobstarať v množstve farebných odtieňov, ktoré ľahko zladíte s farbou vášho domu.

Prepojenie interiéru s exteriérom

Pri zariaďovaní pergoly sa snažte dodržať rovnaký štýl, aký máte v interiéri. Ak preferujete minimalizmus v dome, zostaňte pri ňom aj vonku. V prípade, že máte radi rôzne druhy dekorácií, vyzdobte nimi aj exteriér. Pohrajte sa s farebnými kombináciami, majte však na pamäti, že nie je vhodné použiť viac ako tri farby a aspoň jedna z nich by sa mala objavovať aj v dome.

Nemusíte sa báť ani rôznych textílií a vankúšov, vyberajte však také, ktoré sú vyrobené z odolných materiálov. Atmosféru vám spríjemnia aj kvety, ktoré môžete vysadiť do rôznych kvetináčov a poukladať kol dokola.

Zaistite si komfort a súkromie

Hovoríte si, že pod pergolou budete príliš odhalení? Strate súkromia zamedzíte jednoducho – pomocou screenových roliet, ktoré môžete použiť na tienenie sklenených častí alebo ako bočné tienenie pergoly. Jedná sa o vonkajšiu tieniacu techniku, ktorá vás ochráni pred vetrom, slnkom aj dotieravým hmyzom, a zároveň zamedzí zvedavým pohľadom susedov.

Screenové rolety sa vyrábajú zo špeciálnej tkaniny, ktorá dokáže odrážať, pohlcovať, ale aj prepúšťať svetlo. Vy vidíte von, ale zvonku nevidno dnu. Vďaka bohatému výberu farieb rolety ľahko zosúladíte s pergolou či zovňajškom domu.

Obrázok: Screenové rolety poskytujú príjemný chládok a súkromie. Zdroj: sunsystem.sk

Aké sú možnosti využitia pergoly k domu?

V lete vám pergola vynikajúco poslúži ako vonkajšia obývačka alebo letná kuchyňa. Odkrytím bočných častí, alebo natočením strešných lamiel v prípade bioklimatickej pergoly, dokážete regulovať prúdenie vzduchu a prienik slnečných lúčov, čím dosiahnete ideálnu klímu.

Pod pergolu môžete umiestniť napríklad pohodlnú lavičku či záhradné kreslá so stolíkom a vytvoríte tak dokonalý priestor pre relaxáciu na čerstvom vzduchu. Ak dovnútra pergoly umiestníte gril alebo záhradný krb, získate úžasnú vonkajšiu kuchyňu, kde môžete pripravovať množstvo dobrôt pri posedeniach s priateľmi či rodinou.

Ak radi čítate, vytvorte si pod pergolou miesto, kde umiestnite menšiu skrinku s knihami a váš čitateľský kútik je na svete. Pergolu môžete zariadiť exteriérovým nábytkom, rôznymi typmi lehátok či dokonca vonkajších postelí. Pospite si na čerstvom vzduchu vo vašej letnej spálni, fantázii sa medze nekladú.

A čo v zime?

V zime je tu možnosť celý priestor uzavrieť, vykúriť ho vhodným zdrojom tepla, inštalovať vhodné osvetlenie a vašu pergolu môžete využívať celoročne. Napojenie pergoly k domu zaistí komfortný a plynulý prechod z interiéru do exteriéru. Pergolu môžete ďalej využívať ako plnohodnotnú miestnosť prepojenú s domom, alebo si tam zriadiť napríklad zimnú záhradu.  Ďalšou výhodou je, že nábytok nemusíte na zimu odkladať, pretože bude dokonale chránený pred poveternostnými vplyvmi.

Obrázok: Kompletne uzavretú pergolu môžete využívať celoročne. Zdroj: sunsystem.sk

Pergoly na záhradu či k domu môžete využiť na množstvo spôsobov. Závisí len na vás, pre ktorý sa rozhodnete. Hlavné je stráviť ničím nerušené chvíle v kruhu svojich blízkych a priateľov.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.