Magazín o bývaní

Aký materiál obliečok zvoliť?

4.3K 0

O kvalite spánku rozhoduje niekoľko faktorov. Môže to byť jeho dostatočná dĺžka, primeraná teplota v miestnosti, vetranie, čisté prostredie, minimum rušivých elementov, kvalita matracov a posteľ. Zásadní vplyv na to, ako sa v noci a počas tohto dôležitého obdobia vyspíme, majú aj obliečky, ktoré spolu s ostatnými spomínanými doplnkami vytvárajú neoddeliteľnú súčasť našej spálne.

Ako sme už spomínali, nie len od matraca a správne zvoleného roštu závisí, či sa dobre vyspíme. Pozornosť si zaslúži aj posteľné prádlo, inak povedané obliečky. Na hmat a pohľad by vás mali tieto doplnky v prvom rade lákať k príjemnému odpočinku. Ako dnes všade, aj v tomto sortimente sú dnes obľúbené prírodné materiály, ktoré ľudskému telu ponúkajú pohodlie, možnosť dýchať a dobre pohlcovať okolitú vlhkosť. Podobne by ste si mali vyberať aj nočný odev, my vám ale predstavíme najdôležitejšie vlastnosti materiálov, ktoré by vám pri výbere obliečok mohli pomôcť.

Existujú tri hlavné faktory, ktoré treba zvážiť pri nákupe obliečok :

  • počet vlákien

  • materiál

  • a väzba (gramáž)

Všetky spolu vytvárajú konečný vzhľad týchto doplnkov pre váš spánok. Sú príjemne mäkké, hrejivé alebo chladnejšie a elegantné. Ak chcete vo svojich obliečkach nájsť túto výhodnú „trojicu“, neváhajte si prečítať tento článok.

Najbežnejšie materiály u nás

Nestačí, že sa vám budú obliečky páčiť a vďaka svoje kombinácií farieb sa vám hodia do spálne či inej izby. Pri obliečkach musíte myslieť aj na ich materiál. V našich podmienkach si môžeme najčastejšie zvoliť:

  • bavlnu

  • damašek

  • krep

  • satén

  • a flanel

Ich výber a použitie sa odvíja od kvality a v niektorých prípadoch aj od okolitých klimatických podmienok. Každý zo spomenutých materiálov sa vyznačuje svojimi špecifickými vlastnosťami, takže pokiaľ si chcete správne vybrať, mali by ste ich poznať.

Bavlnené obliečky

Pre väčšinu ľudí názov bavlna znamená vysokú kvalitu. U predajcov tohto typu posteľného prádla si teda musíte všímať percentuálne zloženie. Ideálna je 100 % bavlna bez akýchkoľvek iných vlákien. Tiež to závisí od toho, kde nakupujete.

Bavlna ako materiál zaisťuje stálosť v tvare a dlhodobo si zachováva farebnosť. Vzhľadom na to, že je to kvalitný materiál, väčšina z nás by čakala vysokú cenu. Bavlnené obliečky sú ale aj v tomto prípade dostupné.

Ďalšou výhodou je jemnosť bavlny. Bavlna je na dotyk veľmi príjemným materiálom a navyše dokáže nasať veľké percento vlhkosti. Je teda obľúbená nie len pri výrobe obliečok a posteľnej bielizne, ale aj pri športovom oblečení, uterákoch a osuškách. Bavlnená posteľná bielizeň v posledných rokoch zažíva svoj veľký „comeback“ a stáva sa čoraz obľúbenejšia. Pri jej výbere si všímajte aj gramáž na (g/m2) a silu texových priadzí napríklad (o/ú 20/20).

Damašek“

Milujete luxus a nadčasovú eleganciu? V tom prípade je tento materiál pre vás ako stvorený. Jedná sa o 100 % vyzrážanú bavlnu, ktorá je charakteristická vysokou pevnosťou a stálosťou. Vášmu interiéru a spánku dodá noblesu, pretože ide o jednofarebnú tkaninu s úchvatnými ornamentmi a pruhmi, ktoré sa postarajú o odstupňovanie osnovnej a útkovej väzby, čím sa automaticky vytvára dokonalý efekt.

Satén

Aj tento materiál je na tom podobne. Milovníci luxusu majú teda naozaj z čoho vyberať. Luxusná posteľná bielizeň na postele je voľbou pre náročných zákazníkov, ktorí si chcú zažívať maximálny pocit nie len z pohodlia, ale ide im aj o vizuálny efekt. Saténový materiál obliečok je na dotyk veľmi jemný a príjemný, no pre niekoho môže byť chladivý. Pri jeho výbere si preto dajte pozor na tieto vlastnosti.

Krepový materiál obliečok

Vhodný pre ľudí, ktorí majú možno menej času. Krepové obliečky netreba žehliť, čo ocení asi nejedna žena v domácnosti s väčším počtom členov rodiny. Optimálna gramáž krepových obliečok by mala byť od 135 g/ m2. Rovnako ako všetky spomínané, sú aj tieto materiály príjemné a hrejivé, vzhľadom na pomer ceny a kvality sa tiež stávajú väčšou súčasťou našich domácností.

Najviac vás zahreje flanel

V extrémne chladných podmienkach vám odporúčame flanelové obliečky. Nemusia vyhovovať všetkým, pretože môžu byť náročné na úpravu a údržbu.

Flanel je vyrábaný tiež zo 100 % bavlny, no v tomto prípade je hustejšie tkanie a gramáž. V pohodlí a komforte počas chladných večerov vám to ale nebude v ničom prekážať, preto by sme vám ich odporučili tiež.

Ako vidíte výber je naozaj široký, ideálne by preto bolo, aby ste si svoju výbavu obliečok doplnili o každý jeden materiál, a tak sa na základe vlastných skúseností presvedčili o tom, že aj vlastnosti materiálov obliečok zohrávajú pri spánku veľkú a dôležitú úlohu.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu len za 50 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.