Magazín o bývaní

Ako tráviť čas zmysluplne v pohodlí vášho domova?

562 0

Najproduktívnejší ľudia nie sú efektívnejší preto, lebo majú počas dňa viac času, ale preto, že počítajú každú minútu. Počas celého dňa azda všetci máte voľnú chvíľku, keď jednoducho nerobíte nič produktívne.

Poznáte to, napríklad uviaznete v premávke alebo len odpočívate v práci, keďže všetky úlohy ste úspešne splnili. Aj keď je takýto „čas na zotavenie“ veľmi dôležitý pre načerpanie síl, tieto „neproduktívne momenty“ sa po čase môžu začať navyšovať.

Aké metódy vám dopomôžu k tomu, aby ste čas trávili zmysluplne?

Vypočujte si audioknihy

Vedomosti sú silou, ale nie každý si môže knihu vziať so sebou kamkoľvek. A práve teraz prichádzajú na rad tzv. zvukové knihy. Pomocou šikovných aplikácií sa môžete tešiť nielen z toho, že vám niekto prečíta knihy, ale zároveň si rozšírite svoje obzory.

Ak cestujete do práce, spríjemnite si inak stereotypnú cestu na pracovisko, prípadne do školy počúvaním audio kníh. Stojí to za to.

Priemerná zvuková kniha bude trvať približne 3 až 5 hodín. Ak do práce dochádzate každý deň, čítanie dvoch kníh týždenne je viac ako možné. A vedzte, že vedomosti, ktoré získate, budú na nezaplatenie.

Potrápte svoj mozog hrami, ktoré precvičia (nielen) váš intelekt

Ďalším skvelým spôsobom, ako tráviť čas „nečinnosti“, je hrať hry, ktoré sú zamerané na váš mozog. Existujú aplikácie, v rámci ktorých si môžete zábavným a jednoduchým spôsobom precvičiť vašu pamäť alebo matematické. Vylepšovanie vašich kognitívnych funkcií ešte nebolo zábavnejšie.

A ešte viac zábavnejšou alternatívou môže byť hranie kasínových hier. Tie nielen posilnia  intelekt, ale sú garanciou, že takto zarobené peniaze môžu navždy zmeniť život. Casino online je výbornou možnosťou, ako si mnoho ľudí za atraktívne privítacie bonusy pripísali na účty pekný balík peňazí.

Túžba po výhre je neraz obrovská a mnoho zanietených hráčov, ktorí sa snažia využiť každú minútu zmysluplne, zlákala vidina jackpotu. Automaty, ktoré so sebou prinášajú tie najlepšie bonusy a automaticky zdvojnásobujú vložené vklady sa tešia z obrovskej popularity. Nejeden začiatočník alebo aktívny hráč siahol po tejto možnosti a premenili tak svoj voľný čas na pekné zárobky.

Naučte sa jazyk

Naučiť sa hovoriť novým jazykom kedysi v minulosti prevažne zahŕňalo osobné stretnutia, ale vďaka rozmachu internetu je to o poznanie jednoduchšie. Vďaka rozvoju výkonných komunikačných nástrojov, akými sú Skype alebo Google Hangouts, je možné sa spojiť s profesionálnymi učiteľmi po celom svete. Prečo sa nenaučiť hovoriť po španielsky, zatiaľ čo sedíte v električke?

Mnoho spoločností využilo tieto silné komunikačné nástroje v plnom rozsahu a pre zaneprázdnených ľudí, akými ste možno aj vy, sa črtá perfektná možnosť, ako sa zdokonaliť v cudzom jazyku.

Môžete si rezervovať neobmedzený počet súkromných lekcií kedykoľvek počas dňa, každý deň v týždni, čo vám umožňí minúť len 30 minút týždenne, aby ste dosiahli badateľný progres. Aj to takéto malé kroky vás dovedú k obrovským výsledkom.

Spíšte si svoje ciele

Štúdium sa uskutočnilo na postgraduálnych študentoch Harvardu a tí boli požiadaní, aby si stanovili jasné ciele pre svoju budúcnosť. Výsledkom štúdie bolo, že iba 3 percentá študentov napísali ciele a plány na ich dosiahnutie, 13 percent malo ciele v mysli, ale nikde ich nenapísalo a 84 percent nemalo vôbec žiadne ciele.

Po 10 rokoch sa s rovnakou skupinou študentov opäť viedli rozhovory a záver štúdie bol prekvapujúci. 13 percent študentov, ktorí mali ciele, ale nespísali si ich, zarobili dvojnásobne viac ako 84 percent študentov, ktorí nemali žiadne ciele. 3 percentá, ktoré si napísali ciele, zarábali v priemere desaťkrát viac ako ostatných 97 percent triedy dohromady.

 Stretnite sa so starým priateľom

Osamelosť sa ukázala byť ešte nebezpečnejšia ako obezita. Život osamote zvyšuje riziko samovrážd, a to u mladých i starších ľudí. Osamelí jedinci vykazujú vyššiu úroveň hladín stresu, aj keď sú vystavení rovnakým stresorom ako ľudia, ktorí nežijú osamelo, a to aj vtedy, keď sú zrelaxovaní.

Každý z nás sa občas cíti osamelý a riešením by mohlo byť oslovenie starého priateľa, ktorého ste roky nevideli. Cez deň vás to určite viac nabije a zvýši to úroveň šťastia.

Dokončite dvojminútové úlohy

Dvojminútové úlohy predstavil David Allen, autor knihy Get Things Done. Každý z nás má tieto drobné úlohy, ktoré je potrebné splniť, ale je náročné určiť ich prioritu podľa nášho harmonogramu, pretože musíte dokončiť dôležitejšie veci.

Či už ide o zaslanie e-mailu, reorganizáciu harmonogramu na týždeň alebo rezerváciu spiatočného lístka. Nech už je tá úloha akákoľvek, pokiaľ to dokážete urobiť do 2 minút (alebo do 5, 10 minút), vytvorte si zoznam týchto úloh s dostatočným predstihom.

Potom si ich môžete počas nečinnosti prejsť čo najrýchlejšie a venovať sa ich časovému segmentu namiesto toho, aby vám náhle zmenili vaše celodenné plány.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.