Magazín o bývaní

Otázky, ktoré by ste si mali položiť, ak si plánujete kúpiť nové bývanie

3.79K 0

Keď sa už rozhodneme kúpiť si nové bývanie, potrebujeme mať našetrenú určitú sumu peňazí. Väčšina Slovákov by si nové bývanie nezaobstarala bez hypotekárneho úveru a práve preto by ste hľadanie nového bývania nemali unáhliť, pretože je to investícia na celý život a ak si už raz kúpite nové bývanie, krok späť už nespravíte. Tieto otázky by ste si mali položiť, ak si plánujete kúpiť nové bývanie.

Nové bývanie

Nové bývanie

Aké veľké bývanie potrebujeme?

Kedysi si rodiny stavali veľké poschodové domy – generačné domy. V súčasnosti skôr preferujú jednoduché bungalovy.

Ak si plánujete hľadať nové bývanie, skôr, ako si nejaké konkrétne vyberiete, musíte mať ujasnené, aké veľké bývanie by ste si predstavovali. Kedysi bolo samozrejmosťou, že čím väčší počet metrov štvorcových malo nové bývanie, tým drahšie bolo. Toto už ale neplatí, ak si hľadáte nový byt. V súčasnosti je dopyt najmä po malometrážnych bytoch, preto sa ľahko môže stať, že natrafíte na taký jednoizbový/ dvojizbový byt, ktorý je drahší ako trojizbový. Zvážte preto, aký veľký byt chcete a pre istotu si pozerajte aj v ponuke väčších. V konečnom dôsledku sa vám oplatí kúpiť o jednu izbu väčší byt a zaplatíte len o pár stoviek eur viac.

V poslednej dobe sa však začal zvyšovať dopyt po trojizbových bytoch (všade okrem hlavného mesta, kde sa najviac vyhľadávajú najmä dvojizbové).

Ak ale chcete bývať na dome, počítajte s tým, že aj pozemok vás bude niečo stáť. Výhodou je aj to, že na Slovensku máme firmy, ktoré vám postavia stavbu na kľúč. Bývanie na dome je však oveľa lepšie. Máte viac priestoru, viac súkromia a najmä detské izby a spálňa sú oddelené od kuchyne a obývačky. Nachádzajú sa väčšinou na poschodiach, na ktoré sa dostanete po masívnych drevených schodoch.

Chceme rekonštruovať, alebo si radšej vyberieme zariadené nové bývanie?

Výber vášho nového bývania ovplyvní aj odpoveď na túto otázku. Ak hľadáte nové bývanie a chceli by ste sa presťahovať čím skôr a ušetriť nejaké peniaze na rekonštrukciách, odporúčame vám hľadať novozrekonštruované byty, do ktorých sa budete môcť okamžite nasťahovať bez toho, aby ste prerábali kúpeľňu, vymieňali okná a podlahy. V niektorých nových bytoch v novostavbách nájdete dokonca aj nábytok na mieru.

Ak si ale chcete zariadiť bývanie podľa seba, túžite zmeniť dispozíciu bytu, odporúčame vám hľadať staršie nehnuteľnosti ešte s umakartovým jadrom. Počítajte tak s dostatočne veľkou finančnou rezervou, pretože výmena umakartového jadra za to murované vás vyjde aj na niekoľko tisíc eur. Môžete si však vybrať obklad do kúpeľne, plávajúcu podlahu do vášho nového domova, kuchynskú linku a rôzne iné zariadenie.

Každé bývanie má svoje výhody a nevýhody. Prispôsobte výber nového bývania predovšetkým vašim požiadavkám a v neposlednom rade vašim finančným možnostiam. Nemá zmysel kupovať starší nezrekonštruovaný byt, keď vám nestačia financie na jeho prerábanie.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.