Magazín o bývaní

Viete, čo všetko vo svojej domácnosti dýchate?

532 0

Znečistenie ovzdušia je dlhodobým globálnym problémom. Tým, že sa zatvoríte doma, alebo v kancelárií sa znečistenému ovzdušiu nevyhnete. Aj v týchto miestnostiach sa totiž nachádza množstvo nebezpečných látok, ktoré môžu škodiť vášmu zdraviu. Či už sa to týka látok z vonku, alebo priamo z interiéru. 

Aké veľké nebezpečenstvo nám v skutočnosti hrozí?

Z vonkajšieho prostredia sa do vnútorných priestorov najčastejšie dostávajú rôzne pele, poletujúce častice, výfukové plyny, spóry plesní, ozón a podobne.

Možno vás to prekvapí, z čoho všetkého sa môžu škodlivé látky uvoľňovať:

  • Interiérové nátery – interiérové farby, môžu obsahovať prchavé zlúčeniny, ktoré sa postupne uvoľňujú ako plynné zlúčeniny pri zasychaní náteru alebo dokonca aj po celú dobu životnosti (toluén, naftalén)
  • Čalúnený nábytok – čalúnnické peny, ktoré tvoria výplne sedacieho nábytku, môžu tiež uvoľňovať plynný formaldehyd.
  • Nábytok z drevotriesky – postupne uvoľňuje formaldehyd
  • Koberce, podlahové krytiny – môžu uvoľňovať formaldehyd, trichlóretylén a prchavé zlúčeniny, a to aj po celú dobu ich životnosti. Navyše sú koberce (a samozrejme tiež periny, prikrývky a matrac)Ň domovom roztočov, ktorých výkaly spôsobujú rôzne alergie.
  • Vonné sviečky – niektoré vonné látky používané vo vonných sviečkach môžu do ovzdušia uvoľňovať benzén a formaldehyd
  • Kvitnúce kvety – uvoľňujú pele spôsobujúce alergie
  • Domáce zvieratá – rozložené čiastočky srsti a kože domácich zvierat môžu byť silno alergizujúce
  • Čistiace prostriedky – môžu obsahovať benzén, trichlóretylén a iné nebezpečné zlúčeniny
  • Varenie – plynové horáky aj samotné tepelne upravované potraviny môžu do ovzdušia uvoľňovať výpary, pachy, formaldehyd, oxid siričitý a oxid dusíka
  • Osviežovače vzduchu – môžu obsahovať prchavé organické zlúčeniny, ktoré sa uvoľňujú súčasne s vôňou

Existuje nejaké riešenie?

Máte na výber z dvoch možných riešení, a to je odstránenie (alebo skôr nenakupovanie) výrobkov, ktoré uvoľňujú nebezpečné látky. Dosť často sa ale stáva, že tieto látky nie sú uvedené na obale výrobku. Medzi možnosti ako znížiť hodnoty formaldehydu v miestnostiach patrí pravidelné vetranie.

Druhou možnosťou je kúpa kvalitnej čističky vzduchu, ktorá zaistí odfiltrovanie veľkého množstva škodlivých látok. Vzduch bude tým pádom omnoho kvalitnejší a zdravší na dýchanie. 

V prípade, že sa v domácnosť nachádza alergik, alebo žijete v mieste s priemyselnými zónami alebo veľkých aglomeráciách, je čistička vzduchu tou najlepšou možnou voľbou pre vašu domácnosť. A vlastne ešte nás napadá jedna možnosť, i keď trošku nereálna – môžete sa odsťahovať do miest s čistým vzduchom a žiť ako človek z doby kamennej 🙂 …

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.