Magazín o bývaní

Ako vyriešiť problém s hlučnými susedmi?

355 0

Kľudne môžeme povedať, že (takmer) každý, kto býva v byte, má skúsenosť s nepríjemným hlukom od susedov. Pokiaľ to je len jednorázová záležitosť, v podstate to ani nemusíme označovať za problém. Horšie však je ak je hluk pravidelný.

Ak to nejde podobrom, pôjde to so zvukovou izoláciou steny

Hlučný sused však nemusí vždy znamenať, že to je neempatický sused. Niekedy si ľudia len neuvedomujú, že sú hluční. Možno sa vedľa vás prisťahoval niekto, kto doteraz žil v rodinnom dome a tak nie je zvyknutý na takéto susedské spolunažívanie „cez stenu“. V takýchto prípadoch tento problém väčšinou vyrieši priateľský rozhovor.

Nanešťastie sú však aj prípady, kedy sa problém nedá vyriešiť rozhovorom. Nie každý je totižto empatický a pri niektorých ľuďoch môžete mať pocit, že zmyslom ich existencie je strpčovať ľuďom bývanie v ich blízkosti.

V takých prípadoch je najúčinnejším riešením (ak nechcete prísť o nervy) investovať do kvalitnej zvukovej izolácie stien v byte. A práve o takejto izolácii si teraz niečo povieme.

Nejde len o účinnosť izolácie

Väčšina ľudí má pri riešení zvukovej izolácie stien tendenciu pozerať na účinnosť zvukovej izolácie. To má samozrejme logiku, ale účinnosť nemôže byť jediný parameter, ktorý budete brať do úvahy.

Všímať si je potrebné aj hrúbku izolácie. Bolo by príliš jednoduché „nacápať“ na stenu izoláciu, ktorá stenu úplne odhluční, ale ľahko by sa mohlo stať, že takáto izolácia by príliš výrazne zmenšila plochu miestnosti. Najlepšia zvuková izolácia je preto taká, ktorá dostatočne účinne izoluje hluk a zároveň na priestore v miestnosti príliš nepocítite, že na stene nejakú izoláciu máte.

Často sa pri riešení zvukovej izolácie steny využívajú kombinácie rôznych materiálov, medzi ktoré patrí napríklad akustická pena a podobne. Rôzne materiály totižto izolujú rôzny hluk a preto je vždy dobré obrátiť sa v tejto problematike na odborníkov.

Zdroj obrázka:

Autor: Andrii Iemelianenko / Shutterstock.com

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.