Magazín o bývaní

5 tipov, ako dodať šmrnc stenám v interiéri

945 0

Staviate alebo rekonštruujete? Rozmýšľate, ako oživiť interiér? Nemusíte staviť len na netradičný nábytok či doplnky. Šmrnc vášmu domovu dodá aj zaujímavá povrchová úprava stien.

Zdroj: bigstockphoto.com

Doba, keď boli populárne čisto biele steny, je už dávno preč. Teraz sú moderné kreatívne interiéry, v ktorých sú skombinované rôzne textúry, materiály a farby.

Ak sa vám nechce investovať do drahého nábytku či doplnkov na mieru, no chceli by ste priniesť do vášho domova netradičné prvky, môžete sa pohrať s dizajnom stien. Aké úpravy zvoliť?

1. Drevený obklad

Drevený obklad na stenu je nadčasový a neomrzí vás ani po rokoch. Drevo a prírodné materiály robia miestnosť útulnejšou a vytvárajú pocit domova. Takýto obklad sa dá ľahko skombinovať s rôznymi dizajnmi a materiálmi. Skvelo sa dopĺňa s vidieckym či boho štýlom.

Na obklad do interiéru sa väčšinou používa drevo zo smreka, borovice, smrekovca alebo jedle, ale vybrať si môžete aj z rôznych exotickejších alternatív. Na stenu sa dáva buď špeciálnym lepidlom alebo sa pripevňuje na montážne rámy. Ak zvolíte druhú možnosť, vznikne vám 2 až 3-centimetrová medzera, ktorá napomáha správnemu prúdeniu vzduchu a odvádzaniu vlhkosti.

Stena bude vďaka tomu stále „dýchať“ a obklad vám vydrží dlhšie. Ak použijete prírodné drevo, nezabudnite ho pravidelne ošetrovať, aby ostalo krásne a nepoškodené dlhé roky.

2. Tehlový obklad

Tehlový obklad alebo priznané tehlové steny v interiéri vytvárajú dokonalú industriálnu atmosféru. Vyzerajú naozaj zaujímavo a rozhodne neuniknú pohľadom žiadnej návštevy. S tehlovým obkladom sa budete aj vo vlastnej obývačke cítiť ako v anglickom meste.

Pri tehlách si môžete vyberať z rôznych veľkostí a farieb, od jasno oranžovej až po oranžovohnedú. Ich inštalácia je jednoduchá, lepia sa na stenu špeciálnou maltou. To, aký bude konečný výsledok, závisí od toho, akým štýlom budete jednotlivé tehličky ukladať a aké veľké škáry medzi nimi necháte.

3. Betónová stierka

Betónová stierka si v posledných rokoch získala mnoho fanúšikov. Táto imitácia betónovej steny dodá šmrnc aj tomu najjednoduchšiemu priestoru. Pôsobí moderne, industriálne a môžete ju dať nielen do obývačky, ale aj do kuchyne namiesto kachličiek. Keď sa po nanesení ošetrí špeciálnym lakom, je odolná proti mastnote i vlhkosti.

Betónová stierka sa dá použiť na všetky možné povrchy, od sadrokartónu až po drevo. Je veľmi praktická, keďže ňou môžete zakryť rôzne nedostatky na stene. Na druhej strane je aj veľmi drahá a jej vytvorenie zložité, takže ak nemáte v stavbárskych veciach prax, radšej to nechajte na profesionálov.

4. Tapeta

Tapety hlásia svoj veľký návrat do sveta interiérového dizajnu. V posledných rokoch sa od ich používania dosť upustilo, čo je veľká škoda. Bolo to najmä preto, že s tapetou sa zložitejšie pracuje a jej lepenie zaberie celkom dosť času. Pred nalepením totiž treba stenu zbaviť všetkých starých náterov, aby bola hladká a bezchybná, inak by tapeta nemusela držať a vyzerala zle.

Odhliadnuc od tohto je to veľmi praktické riešenie, keďže tapety sa dajú kombinovať s každým štýlom a vyberať si môžete z obrovského množstva farieb, vzorov a textúr. Existujú vliesové, vinylové, papierové a dokonca aj textilné tapety.

5. Kachličky

Kachličkami stenu v obývačke asi neobložíte, no môžete nimi vytvoriť zaujímavý prechod z kuchyne do jedálenského priestoru. Aj tu máte na výber z hromady vzorov, veľkostí a farieb.

Čoraz populárnejšie sú aj ručne vyrábané kachličky, pri ktorých si môžete navrhnúť vlastný dizajn. Ak nimi prepojíte kuchyňu s jedálňou či s kuchynský ostrovčekom, dostanete zaujímavé a navyše praktické riešenie.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.