Magazín o bývaní

Vedeli ste, že s hypotékou môžete ušetriť?

801 0

Je všeobecne známe, že mladí to nemajú vždy ľahké, keď sa chcú osamostatniť. Najmä vo väčších mestách ceny nehnuteľností stále stúpajú, a platy absolventov nedosahujú závratné výšky. Kompenzáciou nákladov na hypotéku môže byť aspoň daňový bonus na zaplatené úroky, ktorý má pomôcť práve mladým ľuďom s priemerným platom. Viac o tomto daňovom bonuse si povieme v článku.

V minulosti (do konca roka 2017) mali mladí možnosť čerpať štátny príspevok pre mladých. Ten je od 1. januára 2018 nahradený novým bonusom. Daňový bonus hypotéka – čo si pod tým predstaviť? Ide o daňovú úľavu, ktorá sa uplatňuje pri podávaní daňového priznania (peniaze teda môžete získať až spätne).

Aká je výška bonusu?

Daňovú úľavu si možno uplatniť maximálne do výšky 400 € za kalendárny rok a najviac vo výške 50 % zo zaplatených úrokov z hypotéky. Limitovaná je aj výška úveru, z ktorého sa počíta úrok, a to sumou 50 000 €.

Kto si môže uplatniť daňový bonus na hypotéku?

Bohužiaľ nie každý môže využiť výhody „hypotéky pre mladých“ a uplatniť si daňový bonus. Podmienky sú obmedzené vekom aj príjmom. Žiadateľ ani spolužiadateľ nesmie mať viac ako 35 rokov. Jeho priemerný mesačný hrubý príjem za predchádzajúci rok nesmie byť viac ako 1,3-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve, pričom táto suma nie je fixná. Každý štvrťrok ju vyhlasuje Štatistický úrad Slovenskej republiky. Čo v prípade dvoch žiadateľov? Vtedy sa suma vypočítava z dvojnásobku tejto sumy.

Ďalšou podmienkou je účel hypotéky, ktorý musí slúžiť na kúpu nehnuteľnosti, výstavbu domu alebo na rekonštrukciu nehnuteľnosti. Splatnosť hypotéky musí byť v rozmedzí 5 až 30 rokov a musí byť zabezpečená záložným právom k tuzemskej nehnuteľnosti.

Ako uplatniť bonus v daňovom priznaní?

Keďže podmienkou uplatnenia daňového bonusu je podanie daňového priznania, možno si lámete hlavu nad tým, ako ho podať. Jednoduché riešenie ponúka aplikácia Mojedane, kde je vyplnenie daňového priznania naozaj hračkou. Hotové si ho potom môžete stiahnuť vo formáte PDF alebo XML a podať ho elektronicky alebo poštou – ako vám to vyhovuje najviac. V daňovej aplikácii si jednoducho môžete uplatniť všetky daňové bonusy, medzi nimi aj daňový bonus na zaplatené úroky z hypotéky.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu len za 50 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.