Magazín o bývaní

Ako si vybrať machovú stenu

336 0

Spojenie človeka s prírodou je dané nielen historicky, ale aj biologicky. Ako všetko živé, aj my ľudia hľadáme prirodzené útočisko v prírodnom prostredí. Preto nie je náhoda, že pre skrášlenie priestorov, v ktorých žijeme a pracujeme, často siahneme po živých rastlinách.

Biofilný dizajn: živé verzus machové steny

Je preukázané, že prírodná zeleň v priestore je akousi prevenciou proti stresu a depresívnym stavom. Takzvané biofilné interiéry pomáhajú prekonať nervozitu a úzkosť, ale dokonca aj znižovať krvný tlak. Pestovanie rastlín v obývačke či na kuchynskom parapete teda rozhodne nie je len akýmsi všeobecným trendom.

Naopak, trendom týchto rokov sú stále viac práve zelené steny. Tie dokážu premeniť chladné kancelárske priestory plné indiferentnej bielej a halogénového svetla na pozoruhodné miesta plné kreativity a dobrej nálady. Keďže však prírodu vťahujeme do neprírodného prostredia, živé steny sú prevádzkovo náročné. Vyžadujú si množstvo starostlivosti, niektoré aj vlastný zavlažovací okruh.

Výhodou machových stien je, že si zachovávajú všetky vizuálne a vnemové vlastnosti živých stien, avšak s nulovou údržbou. To znamená, že váš interiér môže dýchať množstvom odtieňov zelenej aj bez polievania, zastrihávania a ďalšej – inak bežnej – starostlivosti. Machové steny vám vydržia krásne zelené niekoľko dlhých rokov. A ešte niečo – zelená má spomedzi všetkých farieb najviac odtieňov, takže rôzne druhy machu môžu na vašej stene vytvoriť farebnú symfóniu.

Ako to, že machové steny prežijú až 10 rokov?

Tajomstvom dlhovekosti machových stien je proces stabilizácie machu. Po nazbieraní sa mach napustí ekologickými prípravkami, ktoré zastavia jeho rast a zároveň odstránia prítomný hmyz i plesne. Stabilizácia znamená akési zakonzervovanie machu v aktuálnom stave tak, aby si ho udržal čo najviac.

Pri dodržaní jednoduchých zásad týkajúcich sa správneho umiestnenia a vhodných podmienok v miestnosti vám machová stena vydrží krásne zelená po dobu 7 až 10 rokov.

Do akých priestorov sa hodia steny z machu?

Stabilizovaný mach môže pokryť celú plochu priečok či plafónov alebo určitú ich časť. Jednou z výhod tohto typu zelene je, že nie je náročný na nosnosť, keďže na jednom metri štvorcovom je asi 10 až 15 kilogramov machu. Bez problémov teda machom pokryjete aj sadrokartónové priečky, ktoré kvôli svojej flexibilite často predeľujú rozľahlé otvorené kancelárske priestory.

Machové steny často dotvárajú prvý kontakt so spoločnosťou v priestore recepcie. Môžu byť dômyselne zapasované do loga firmy, čí dáte zároveň vašim zákazníkom najavo váš zmysel pre ekologické a udržateľné podnikanie.

Vertikálne machové aplikácie môžu vdýchnuť život aj veľkým a otvoreným vstupným halám či foyer. Neverili by ste, ako dokáže machová stena zmeniť priestor, ktorý je na prvý pohľad sterilne nezaujímavý.

Ako veľmi vítané miesto pre machovú stenu sa ponúkajú aj meetingové miestnosti, open-space kancelárie či oddychové zóny. Ak chcete, aby v týchto priestoroch ľudia efektívne spolupracovali a boli aj kreatívni, pomocou machu im určite vytvoríte príjemné a zároveň produktívne prostredie.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.