Ak doma máte viac kúskov rôznych bavlnených plátien, skúste ich zužitkovať do posledného kúsku a vyskúšajte si techniku zvanú patchwork. Okrem látok vám stačí trocha trpezlivosti a zručnosti. Skúste najprv patchworkové prestieranie či vankúšik. Ako využiť zvyšky látok na patchwork?
Contents
Voľba látok
Ujasnite si, čo presne a v akej veľkosti chcete ušiť. Tiež si rozmyslite, do akého štýlu a farebných tónov chcete hotový výrobok ladiť. Prehľadajte všetky zvyšky látky, ktoré doma máte a vytrieďte si tie vhodné. Ideálne je bavlnené plátno, pretože nie je pružné. Všetky látky by mali byť aspoň 2x vyprané, aby sa vám hneď pri prvom vypraní nezrazila každá časť inak. Ak vám bude nejaká farba či vzor chýbať, rôzne látky si môžete dokúpiť.
Voľba vzoru
Rozmyslite si k farebnej kombinácii vzor. Vezmite si veľký strihový alebo baliaci papier a predkreslite si naň rozmer konečného výrobku. Potom si celý tvar rozdeľte na menšie štvorce, obdĺžniky, trojuholníky a iné geometrické tvary, ktoré chcete použiť. Pokiaľ s patchworkom ešte len začínate, doporučujeme rozdeliť plochu na niekoľko väčších štvorcov do šachovnice. Ak sa mu venujete už dlhšiu dobu, pokojne sa pustite do zložitejších obrazcov a menších tvarov pre krásny dojem.
Strihanie látok
Potom si vezmite list papiera alebo lepenku a vystrihnite z nich tvary, ktoré sa vo vašom nákrese opakujú. Tie potom v správnom počte kriedou obkreslite na kúsky látok vrátane okrajov na zahnutie. Tvary obstrihnite pol centimetra od linky a starostlivo ich všetky oentlujte. Konce nití si zapošite a odstrihnite.
Príprava látok
Ak to vzor dovoľuje, rozdeľte si ho na pruhy alebo iné menšie časti, ktoré zostehujte ihlou a sťahovacou niťou a zošite dohromady. Menšie časti potom spojte do jedného celku. Hotový patchwork si vyžehlite a starostlivo spálil zahnuté okraje látky. Pri šití vankúša alebo obliečky výrobok klasicky došite. U deky či prestierania na stôl patchwork prešite.
Podšívanie deky
Medzi zadnú stranu deky a patchworkovú prednú stranu vložte syntetický vatelín vhodnej veľkosti. Okraje zahnite dovnútra a všetko zostehujte dohromady. Vatelín nesmie prečnievať. Najprv zošite deku po obvode a potom ju prešite ľubovoľnými smermi skrze plochu. Môžete pomocou stehu vytvoriť slučky či ostré tvary. Prešite plochu rovnomerne a dostatočne, aby sa vám pri praní a používaní vatelín nekrčil. Okraje môžete olemovať šikmým prúžkom.
Využite zvyšky látok na koláž
Zapojte deti a dajte im list papiera, pokojne aj farebného, nožnice a lepidlo. Nalepené kúsky látok možno dokresliť fixkou alebo domaľovať farbami. Pridajte kamienky, flitre, gombíky a stužky. Takto môžete vyrobiť blahoželania aj menovky. Nastrihajte si farebné papiere a prehnite ich napoly. Z listu papiera vytvorte šablóny zvieratiek či kvetín tak, aby zaplnili prednú stranu. Vyberte motívy k narodeninám, Vianociam i Veľkej noci. Tvary vystrihnite z látky, najlepšie z plátna. Dajte pozor, aby sa vám pri manipulácii okraja neroztrapkali. Ušiť môžete aj oblečenie pre bábiky.