Magazín o bývaní

Super moderná obývačka lacno? Ako na to?

612 0

Obývačka je centrom každej domácnosti a miestom odpočinku či vítania návštev.  Je preto prirodzené, že v nej trávime najviac času a tak je dôležité tomuto miestu venovať zvláštnu pozornosť. A netreba sa báť, moderné trendy nemusia stáť nutne veľa peňazí. V článku si povieme ako na to.

Kde sa dá ušetriť?

Tak ako všade, aj pri zariaďovaní modernej obývačky platí, že najviac ušetríte vtedy, keď si väčšinu vecí urobíte svojpomocne. Zaplatíte iba za materiál – žiadne marže a žiadne platenie majstrov remeselníkov. Pre rôznych domácich kutilov, ktorí radi tvoria rôzne užitočné vecičky, sú tak bytové doplnky ideálnym priestorom na sebarealizovanie. V tomto smere si vlastnoručne môžete vyrobiť prakticky všetko, čo vás len napadne.

Pre mnoho žien tiež nie je problém ušiť nové závesy, návliečky na vankúše, či vyrobiť rámy na fotografie. A samozrejme, ak vám nie je maľovanie cudzie, môžete si do bytu namaľovať svoj vlastný obraz. Výhodou takéhoto svojpomocného zariaďovania je, že každý kúsok si môžete vyrobiť na mieru. Doplnky tak presne zapasujú rozmerom, farbou a tvarom na svoje presne určené miesto a podľa vašich predstáv.

Pochopiteľne, ešte predtým ako začnete zariaďovať, treba sa pripraviť. Dobre si premyslite, ktorý nábytok si necháte a čoho sa zbavíte. Je tiež rozumným riešením zavolať na odvoz a likvidáciu starého nábytku firmu. Ušetríte si tým čas aj námahu v spojitosti s vypratávaním a zbavovaním sa nepotrebných harabúrd.

Ešte predtým ako sa pustíte do práce, nezabudnite napríklad aj na také maličkosti ako pripraviť si nabíjacie tužkové AA batérie do náradia. Vyhnete sa tým nepríjemným situáciám, kedy náradiu dôjde „šťava“ v tej najmenej vhodnej chvíli.

Tip

Priestor obývačky dokážete šikovne skrášliť drevenou knihovníčkou z masívneho borovicového dreva. V modernom interiéry je masív momentálne veľmi populárny a vy tak elegantne spojíte estetičnosť s užitočnosťou.

Čo je najviac „in”?

Ak ste tipovali recyklované palety, tak máte pravdu. V minulosti sa používali najmä na výrobu exteriérového nábytku. Avšak vďaka svojej flexibilite, nízkym nákladom a v neposlednom rade aj ekologickosti, si paletový nábytok získal fanúšikov aj medzi ľuďmi, ktorí palety začali používať aj v interiéri.

Kde ich zohnať? Predovšetkým sa dajú kúpiť v hobby marketoch. Dokonca hotový paletový nábytok sa už objavuje aj vo veľkých nábytkových obchodoch. Avšak pamätajte, že nábytok z paliet vždy nesie odtlačok viac či menej šikovných rúk svojho tvorcu. Preto ak túžite po niečom originálnom a podľa vašich predstáv, je lepšie si ho zmajstrovať sám. Je to jednoduchšie ako si myslíte.

S paletovým nábytkom môžete svoju fantáziu vo svojej obývačke rozvinúť na plné obrátky. Nie je problém s nimi zostaviť pohovku alebo rohovú sedačku. A takto vyrobenú sedaciu súpravu je veľmi ľahké prispôsobiť priestoru a aj počtu ľudí. Dokonca sedačke z paliet môžete meniť výzor podľa potreby. Napríklad aby sa prispôsobila ročnému obdobiu, alebo vašej nálade. Stačí pretrieť palety inou farbou a vymeniť vankúše. A zázrak je na svete. 

Pochopiteľne, z paliet sa dá vyrobiť aj originálny konferenčný stolík, police na stenu, zaujímavá knižnica, či stolík pod TV. Jednoducho všetko, čo patrí do obývačky. Samozrejme aj mimo nej.

Chýba vám inšpirácia, alebo neviete ako na to? Nie je nič jednoduchšie. Na internete totiž nájdete množstvo návodov ako si vyrobiť vlastný paletový nábytok. Jediné, čo budete potrebovať, je chuť a základné vybavenie – pílka, brúska, klince, skrutky, laky, farby, moridlá na drevo…

Vedeli ste, že…

… recyklované palety sa v súčasnosti používajú aj ako zaujímavý doplnok mnohých moderných štýlov? Napríklad rustikálneho, škandinávskeho, provensálskeho, či dokonca veľmi obľúbeného minimalistického. Rovnako sa často využívajú v nekonvenčných bohémskych interiéroch.

Samozrejme ale, po zmajstrovaní svojho vysnívaného nábytku ho nezabudnite ošetriť. Na interiérový nábytok z paliet sa používajú iba vodou riediteľné farby, ktoré sú menej agresívne a navyše aj rýchlejšie schnú.

Dizajn modernej obývačky

Dominantou každej obývačky je sedacia súprava alebo pohovka. Pokiaľ však nie ste profesionálny dizajnér, radšej sa držte jednotného štýlu a materiálovej kompaktnosti. Napríklad je pomerne obľúbený retro štýl v znamení bielej farby s hnedou, zelenou a oranžovou. Moderné sú aj rustikálne interiéry a určite tiež nikdy nesklamú romantické štýly. Pamätajte však, že miešanie týchto rôznych štýlov nevynikne v žiadnom priestore.

Výhodou jednotnosti vybraného štýlu dizajnu je, že kvôli zariaďovaniu jednej miestnosti v určitom dizajnérskom štýle, nemusíte kupovať kompletné vybavenie obývačky, ale postačí vám kombinovať a nakupovať jednotlivé prvky samostatne. A podľa potreby ich potom meniť a kombinovať. Získate tým veľkú mieru flexibility.

Samozrejme, sme ľudia a každému sa páči niečo iné. Dôležité je si len jeden moderný trend zvoliť, a potom sa už toho držať. A pokiaľ máte radi biele steny, môžete si dokonca dovoliť aj experimentovať. Elegantným riešením v tomto smere je nábytok s farebným prevedením, čo vám poskytne ešte viac kreatívnych možností. K bielej farbe sa veľmi hodí odtieň hnedej a fialovej farby, v ktorých si môžete napríklad zadovážiť pohovku, vankúše, prípadne i koberec.

Ďalším moderným spôsobom je zvoliť si tri steny biele a štvrtú, práve tú, pri ktorej plánujete obývaciu stenu, odlišnej farby. Ale pozor! Ak si zvolíte tmavú farbu, nábytok si potom vyberajte bledší, alebo aspoň farebne neutrálny. Ak to bude naopak, môžete si dovoliť aj tmavší nábytok.

Veľmi často sa tiež využíva tapeta, ktorá celej miestnosti dodáva eleganciu. V ponuke je doslova more všelijakých vzorov a farieb. Avšak aj v tomto prípade je na mieste striedmosť a jednoduchosť. Nevyberajte si žiaden veľmi výrazný vzor, alebo krikľavé farby. Inak sa dostaví gýčový efekt a bude po modernej obývačke.

Užitočné tipy

Obývačkové steny, bohaté na množstvo rôznych skriniek a vitrín, sú už našťastie dávno minulosťou. Dnes sú moderné najmä priestorová vzdušnosť, jednoduchosť a praktičnosť. Súčasné trendy v interiérovom dizajne tak v prvom rade myslia na pohodlie a komfort. Pripravili sme pre vás niekoľko užitočných tipov, ako to dosiahnuť:

  • Nábytok z masívu – vnáša do interiéru teplo aj kus prírody. Populárna je najmä biela farba, ktorá sa hodí do všetkých typov obývačiek bez výnimky. Malú miestnosť krásne presvetlí a veľkému dá priestor na rôzne farebné nábytkové doplnky, ktoré tak potom lepšie vyniknú.
  • Drevená knihovníčka – ak ste milovníkom kníh, v obývačke vynikne rovnako jej biela farba. Farebné obálky kníh potom vytvoria pekný kontrast. A výhodou tiež je, že ak si s ich farbami pohráte, môžete každú chvíľu vytvoriť trochu iný nádych a atmosféru obývačky.
  • Dispozičné riešenie priestoru – pred zariaďovaním obývačky je dobrým nápadom všetko si zakresliť do pôdorysného náčrtu. Ak ste počítačovo zdatní, je tu tiež možnosť využitia niektorého dizajnérskeho programu, ktorý vám vytvorí návrh v 3D projekcii.
  • Priestorové šetrenie – pokiaľ máte menší byt, je rozumné kúpiť sedačku s možnosťou úložného priestoru. Rovnako obývaciu miestnosť zbytočne nezahlcujte nadbytkom bytových doplnkov. V tomto smere je menej niekedy viac. Vstavaným skriniam a policiam stačí vyčleniť iba jednu stenu.

Rada na záver

Pokiaľ máte vo svojej obývačke problém s priestorom, tak si dobre premyslite účel jeho využitia. Napríklad nekupujte si sedačku s cieľom, aby sa na nej dobre sedelo návštevám. Doma ste vy, a preto myslite iba na seba. Veď i v zdanlivo obyčajnej sedačke sa môže skrývať praktický úložný priestor. A opierka dokáže rovnako dobre slúžiť aj ako odkladací stolček.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.