Magazín o bývaní

Ako vybrať poťah na sedačku?

374 0

Práve ste dokončili nový byt alebo modernizovali svoj starý dom? Vaša obývačka je už úplne pripravená, no stále v nej chýba jedna dominanta – sedačka! Sedacia súprava by mala byť korunou celej miestnosti a zaujať už na prvý pohľad.

Skutočnú hodnotu nášho nákupu si však uvedomíme až po niekoľkých mesiacoch testovania jej kvality. Vtedy sa ukáže, ako dobre zvládla čas a či si udržala svoju pôvodnú kvalitu. Je predsa neprijateľné, aby nádherná sedačka, ktorú sme si vybrali, po pár mesiacoch zdobila škaredá nerovnomerná plocha. Ak by ste výberom sedačky zaváhali, tento článok vám poskytne cenné rady, ako si vybrať ten správny poťah na sedačku, aby sa v budúcnosti vyhli akýmkoľvek nepriaznivým prekvapeniam.

Kritéria pri výbere poťahu na sedačku
Pri výbere vhodnej poťahovej látky pre vašu sedačku je potrebné brať do úvahy tieto aspekty:

  • Odolnosť voči tlaku a ťahu
  • Pevnosť a hustota vlákien
  • Jednoduchá údržba
  • Stabilita farby pred oderom
  • Dlhá životnosť použitého materiálu
  • Schopnosť odolávať opotrebovaniu

Zistite, ako sa hodnotí odolnosť voči opotrebovaniu pomocou účinnej testovacej metódy známej ako Martindale test. Výber poťahovej látky by mal zahŕňať príjemný dotyk a jednoduchú čistiteľnosť. V tomto článku prezentujeme výhody rôznych druhov poťahových látok, aby ste mohli správne vybrať ten, ktorý najlepšie vyhovuje vašej sedačke.

Koža
Koža je nekompromisnou kráľovnou medzi poťahovými látkami, pôsobiaca na sedačke s eleganciou a priam luxusom, čo sa potvrdzuje rokmi. Jedna z jej najväčších predností spočíva v schopnosti vydržať nám vernou spoločníčkou celé desaťročia. Jej životnosť sa pohybuje okolo 20 – 30 rokov, pričom jej kvalita je viditeľná aj v cene. Kožené sedačky sa pohybujú v značne vyššom cenovom rozpätí v porovnaní s látkovými alternatívami. V súčasnosti sa na ich výrobu používa hovädzia koža v rôznych hrúbkach, vzoroch a povrchových úpravách.

Tento materiál je nielen príjemný na dotyk, ale aj pružný a dokáže sa dokonale prispôsobiť tvaru ľudského tela. Napriek tomu má koža niekoľko nevýhod, ktoré mnohých naklonených látkovým sedačkám môžu odradiť. Pri nižších teplotách býva povrch kože studený, vytvára chladný dojem a často vyžaduje prikrývanie dekou. V horúcich letných dňoch na nej zase môžeme doslova priľnúť.

Látka
Látkové sedačky získavajú verných fanúšikov svojou jedinečnou atmosférou. Pokladajú sa za výrazne pohodlnejšie voči svojim koženým súrodencom. Látkové poťahy totiž prinášajú pocit tepla, a preto sú ideálnou voľbou pre zútulnenie vášho obývacieho priestoru. V širokej ponuke môžete nájsť rôzne textilné varianty, farebné kombinácie a vzory, čím sa vám dáva možnosť prejavovať svoju kreativitu. Látkové sedačky tak otvárajú dvere ku kombinovaniu a ladeniu celej sedacej súpravy s interiérom vašej obývačky.

Medzi najobľúbenejšie a odolné typy látkových poťahov patria:

  • Mikrovlákno – Táto látka sa vyrába z tenkých vlákien a na prvý pohľad pôsobí luxusne. Navyše, je ľahko udržiavateľná a čistí sa s prehľadom.
  • Plyš – Tento pevný materiál, skladajúci sa z 50% bavlny a 50% polyesteru, sa vyznačuje vysokou odolnosťou voči opotrebeniu a nečistotám.
  • Ženilka – S touto textíliou sa nemusíte báť nečistôt, pretože je trváca a odolná. Okrem toho sa ľahko natiahne, čo zvyšuje jej praktickosť.
  • Velúr – Príjemný na dotyk a vizuálne zaujímavý materiál, ktorý prinesie do vášho interiéru zvláštny šmrnc.


Ako sa starať o sedačkuAby vás vaša obľúbená sedačka sprevádzala po dlhé roky, potrebujete dve kľúčové zložky: správny poťahový materiál a starostlivosť oň. No ako správne zaobchádzať s koženou sedačkou? Kožené poťahy sú nielen vkusné, ale aj praktické z hľadiska údržby, čo predstavuje ich veľkú výhodu. K ich dlhšej životnosti prispieva impregnácia, ktorú je vhodné vykonávať minimálne raz ročne. Ak sa objavia škvrny, postačí použiť vlhkú handričku s jemným mydlom na ich odstránenie. Rozliate tekutiny by sa mali skôr odsať, než drviť. Kožené sedačky by mali byť chránené pred priamym slnečným žiarením a nadmernými teplotami.Čo sa týka starostlivosti o látkovú sedačku, väčšina moderných látkových pohoviek má dnes povrchovú úpravu, ktorá umožňuje jednoduché odstraňovanie škvŕn napríklad parným čističom. Látkové sedačky sú náchylnejšie na prachové roztoče a zvieracie chlpy, oproti koženým. Pri čistení látkových sedačiek by ste sa mali vyhýbať používaniu agresívnych chemikálií, ako sú acetón a čpavok, ktoré by mohli poškodiť materiály a zblednúť farby tkanín.

Široký výber poťahov nájdete aj v katalógu saten.sk

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.