Magazín o bývaní

Doprajte si kvalitný spánok v spálni podľa feng-šuej

625 0

Ak máte problémy so spánkom a klasické babské rady vám nepomáhajú, je na čase zamerať sa na samotnú spálňu. Poradíme vám, ako zariadiť spálňu podľa feng-šuej a konečne zažiť nerušený odpočinok.

Tradičná čínska filozofia s tisícročnou tradíciou

Feng-šuej je tradičná čínska filozofia vychádzajúca z taoizmu. Jej hlavnou snahou je život v harmónii s okolitým prostredím, či už je to celý váš dom alebo len konkrétna miestnosť. S využitím princípov feng-šuej sa dá priestor premeniť tak, aby v ňom energia čchi nerušene prúdila a prispela k dosahovaniu vašich cieľov. Konkrétne v spálni vám feng-šuej môže pomôcť dosiahnuť kvalitnejšieho spánku a harmonickú relaxáciu.

Umožnite energii čchi nerušene prúdiť

Usmernenie toku energie čchi je nielen v spálni úplným základom. Prúd energie si môžete predstaviť ako rieku, ktorá preteká od vchodu do všetkých miestností vášho bytu. Ak vstúpi do spálne, ktorá je vybavená minimom nábytku, pretečie ňou príliš rýchlo. Naopak v zastavanej spálni sa bude energia zdržiavať dlhšie, než je potrebné. Dosiahnuť vyváženého stavu je teda kľúčom k harmonickému prúdeniu energie čchi – prvým krokom k jeho dosiahnutiu je zbavenie sa všetkých nepotrebných vecí, a to obzvlášť rozbitých či poškodených.

Prírodné materiály a zemité tóny

Posteľ býva dominantným prvkom celej spálne, preto nie je divu, že práve jej výber hrá najdôležitejšiu úlohu, pokiaľ nám ide o kvalitu spánku. Podľa feng-šuej zásad sa vždy oplatí preferovať postele z prírodných materiálov s pevným a robustným rámom a pevným čelom. Taká posteľ pre vás bude očakávaným miestom odpočinku a nerušeného spánku. Ak zvolíte čalúnenú posteľ, nezabudnite zohľadniť jej farbu – výrazné červené alebo oranžové odtiene totiž môžu spôsobovať nespavosť. Radšej sa preto držte pri zemi, a to doslova – harmonicky pôsobia jemné, zemité tóny.

Radšej bez úložného priestoru

Hoci je úložný priestor postele často vyžadovaný, podľa feng-šuej je lepšie sa mu vyhnúť. Posteľ bez úložného priestoru zaistí cirkuláciu energie okolo celého vášho tela a navyše na vás nebude pôsobiť nežiadúca energia z odložených a často nepoužívaných vecí, ktoré máte tendenciu pod posteľ schovávať.

Doprajte si priestor na prevaľovanie

Počas noci sa každý človek pretočí až 60 krát, preto ak vám to priestor spálne len trochu dovoľuje, na veľkosti postele nešetrite. Ideálna posteľ by mala byť o 25 cm dlhšia ako vy a široká minimálne 100 cm v prípade jednolôžka a 160 cm v prípade manželskej postele. Nezanedbávajte ani dostatočnú výšku postele (50-60 cm), ktorá vám umožní pohodlné vstávanie.

Pozor na pozíciu mŕtvoly

Okrem spracovania postele záleží tiež na jej umiestnení v priestore. Za žiadnych okolností by ste nemali ležať nohami priamo oproti dverám, táto pozícia sa označuje ako pozícia mŕtvoly a býva spájaná s kratšou dĺžkou života. Posteľ sa snažte umiestniť v severojužnej ose, ktorá je z hľadiska energie najpokojnejším smerom. Čelo postele umiestnite k stene, ale ponechajte si dostatok priestoru po jej stranách, a to minimálne na nočný stolík. Priestor nad hlavou si nechajte prázdny – vyvarujte sa poličkám s knihami alebo obrazom, ktoré vaše podvedomie vníma ako potenciálne nebezpečenstvo.

Ako vybrať správnu posteľ do spálne?

Vedeli ste, že pre posteľ do spálne už nemusíte chodiť do kamennej predajne a jednoducho si ju vyberiete aj on-line? Na Heureka.sk nájdete ponuky všetkých obchodov na jednom mieste a môžete ich medzi sebou porovnať. Nezabudnite zohľadniť rozmery, cenu, ale aj hodnotenia a recenzie overených používateľov, ktoré vám sprostredkujú reálnu skúsenosť s konkrétnym produktom. Ďalšie hodnotenie vami vybranej postele (od českých zákazníkov) nájdete aj na Heureka.cz.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.