Vybrať si tú správnu autokozmetiku presne na váš typ interiéru a exteriéru býva niekedy náročné. Na trhu nájdete mnoho prípravkov a býva ťažké zorientovať sa v mori ponúk. Navyše, ak máte v aute kožený interiér, musíte vyberať starostlivo, aby ste predišli možnému poškodeniu kože vďaka výberu nesprávneho prípravku. Čistenie kožených sedačiek je celá veda, a dnes sa dozviete po akých prípravkoch siahnuť.
Stačí mi na čistenie bežná kozmetika z obchodu ?
Áno aj nie. Kožený interiér je chúlostivejší ako ten textilný, preto sa pred samočistením sedačiek najskôr poraďte s odborníkom. Ten zhodnotí stav znečistenia a aj posúdi typ vašich sedačiek. Ak sa jedná len o preventívne čistenie bez nejakého veľkého znečistenia, vystačíte si aj s vlhčenými obrúskami z mikrovlákna na jedno použitie, alebo handrou z mikrovlákna. Tie jednoducho a efektívne zotrú bežnú špinu z povrchu vašej sedačky.
Ak sa jedná o hĺbkové čistenie, ktoré by ste mimochodom mali vykonávať aspoň dva krát ročne, tu už si s jedno rázovými utierkami nevystačíte. Potrebujete tekuté alebo penové čističe. Hĺbkové čistenie koženej sedačky v aute vám zaberie viac času, preto si na to vyhraďte aj celé poobedie. Nerobte to na priamom slnku, pretože ako viete, priame slnečné žiarenie kožu poškodzuje. Na začiatku procesu čistenia je dôležité zbaviť sa väčších nečistôt dôkladným vysatím. Následne pomocou mikrovláknovej utierky jemnej hubky naneste čistič a následne zotrite mikrovláknovou handrou. Najskôr ho rozotrite na menšej ploche a počkajte ako koža zareaguje. Potom použite jemnú kefku na čistenie s nylonovými štetinami. Krúživými pohybmi pomaly prípravok roztierajte a čistite. Zvyšný prípravok potom zotrite suchou utierkou.
Prípravky na čistenie kože nájdete na pumpách, v špecializovaných predajniach či supermarketoch v rôznych cenových kategóriách. Pri koženom interiéri v aute sa pozerajte po prípravkoch ktoré odstraňujú mastnotu a špinu, a zároveň odpudzujú vodu a po čistení koža nezostane klzká. Prípravky by nemali obsahovať organické rozpúšťadlá, tie vám totiž poškodia farbu kože. Často sú tieto prípravky obohatené o včelie a silikónové vosky.
Oplatí sa kupovať prípravky 2 v 1 ?
Pod týmto pojmom máme na mysli prípravok, ktorý čistí a zároveň aj ošetruje. Ako čistenie, aj ošetrovanie kože je krokom, ktorý by sa nemal vynechať. Odborne sa nazýva impregnácia. Zakonzervuje a ošetrí kožu vo vašom aute, čím predĺži jej životnosť. Na trhu sú prípravky, ktoré deklarujú, že s nimi kožu očistíte aj ošetríte. Iste, z ekonomického hľadiska sú výhodné. Namiesto dvoch prípravkov zaplatíte len za jeden. No odborníci sa zhodnú, že na ošetrovanie kože potrebujete prípravok s iným zložením ako na jej čistenie.
Ako si teda vybrať vhodný prípravok na impregnáciu ?
Pri výbere ošetrujúcej kozmetiky sa obzerajte po prípravkoch obsahujúcich napríklad vitamín E, s voskami a ošetrujúcimi látkami. V ponuke sú v rôznych skupenstvách ako napríklad balzamy či krémy. Veľmi dôležité je, aby chránili kožu pred UV žiarením. Na mysli majte aj to, že niektoré prípravky zaisťujú matný, a iné lesklý vzhľad kože. Po čistení musí byť koža suchá, preto ju pred impregnáciou nechajte hodinu preschnúť. Balzam či krém nanášajte čistou utierkou, nechajte pôsobiť 30 minút. Ak vám na koži zostane zvyškový balzam ,jednoducho ho čistou utierkou zotrite.
Ak sú poťahy už popraskané s viditeľnými poškodeniami, len čistenie a impregnácia vám nepomôže. Tu už musí prísť na rad takzvaná tekutá koža. Výber správneho odtieňa a jej nanášanie je náročný proces, preto sa radšej zverte do rúk profesionála. Pokiaľ sa však o interiér vo vašom aute náležite a pravidelne staráte, tieto problémy sa vám vyhnú.