Magazín o bývaní

Ako vybrať luster do kuchyne alebo obývačky?

740 0

Nové bývanie už nie je iba snom, premenilo sa na skutočnosť a vás teraz čaká nová výzva. Jednotlivé miestnosti máte zariadiť tak, aby ste sa v nich vy, vaši najbližší aj prípadní hostia cítili príjemne. Viete, že na to má veľký vplyv aj osvetlenie?

Bez svetiel sa v žiadnej miestnosti nezaobídete

Osvetlenie hrá v každej miestnosti tú najdôležitejšiu úlohu. Kto by chcel variť v kuchyni bez svetla alebo sedieť v obývačke, kde je tma? Svetlo zahreje na tele i duši, spríjemní atmosféru a samozrejme miestnosť aj osvieti.

Luster nie je len zdroj svetla

Keď príde na výber svetiel, asi ako prvý vás napadne luster do obývačky, kuchyne a možno aj spálne. Chcete totiž miestnosť dostatočne osvietiť. Viete ale, že luster nie je len obyčajný zdroj svetla? Dodáva interiéru štýl a tiež ho dokáže ozdobiť. Teda pokiaľ ho dobre vyberiete. Ako na to?

Tip číslo jedna: Veľkosť lustra musí zodpovedať veľkosti miestnosti

Jedným z hlavných parametrov, ktoré nesmiete pri výbere lustra opomenúť, je jeho veľkosť. Tú voľte podľa veľkosti miestnosti tak, že:

  • Sčítate výšku a šírku miestnosti v metroch.
  • Zo súčtu vypočítajte 80 %.
  • Výsledné číslo preveďte na centimetre a vydeľte ho 10.
  • Výsledok je odporúčaná veľkosť lustra.

Tip číslo dva: Pozor na výšku stropu

Dobre si premyslite, či máte dostatočne vysoký strop na zavesenie lustra. Pri klasickej výške stropu 2,6 m by luster mal visieť asi 40 až 55 cm pod rovinou stropu. Pokiaľ luster chcete inštalovať nad pracovnú plochu v kuchyni, pamätajte, že by spodná časť svietidla mala byť asi vo výške 75-90 cm od dosky.

Tip číslo tri: Na aký materiál staviť?

Lustre sa vyrábajú z mnohých materiálov. Je len na vás, akému dáte prednosť.

  • Čierne a biele lustre z nehrdzavejúcej ocele, plastu, skla, betónu a pod. v tvare valca sa hodia do moderných a minimalistických obývačiek.
  • Do rustikálne zariadených miestností dajte prednosť drevu, mosadzi, sklu a keramike.
  • Do luxusných obývacích izieb stavte na dizajnové a krištáľové lustre.
  • Papierové lustre pripomínajú lampióny, na prvý pohľad vás zaujmú. Ich životnosť ale nie je taká dlhá.

Tip číslo štyri: Štýl lustra nesmie pôsobiť rušivo

Chyba, ktorej sa mnohí z nás dopúšťajú. Vyberieme si luster podľa designu, už ale toľko neriešime, či sa do miestnosti hodí, alebo nie. Lenže svetlo, ktoré pôsobí rušivo a z miestnosti doslova vyčnieva, nie je tou správnou voľbou.

Luster by mal korešpondovať so štýlom, v ktorom je zariadená celá miestnosť. Nie nadarmo sa hovorí, že je dobré luster vyberať buď ako prvú vec do miestnosti, alebo naopak až vtedy, keď už ju máte celú zariadenú.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.