Magazín o bývaní

CENY BYTOV V KOŠICIACH V ROKU 2020

3.83K 0

Možnosti bývania na východe Slovenska sú v podstatnej miere obmedzené. Nedostatok nových bytov vyvíja tlak na nehnuteľnosti, ktoré sú k dispozícii a tak tlačí ich ceny do vyšších hodnôt.

Ceny bytov rastú naprieč celým Slovenskom a rok 2020 by v tomto prípade nemal priniesť žiadnu zmenu. Napriek tomu sú už pomaly viditeľné prvé výsledky opatrení, ktoré zaviedla Národná banka Slovenska. Dané opatrenia sa týkajú poskytovania hypotekárnych úverov a aké ovocie prinesú v budúcnosti budeme dôsledne monitorovať.

Porovnanie cien nehnuteľností v Košiciach a Prešove

V prípade, že sa zameriame na ceny nehnuteľností v Košiciach a Prešove, dvoch najväčších mestách na východe Slovenska, môžeme pozorovať, že nehnuteľnosti v Košiciach sú v priemere drahšie o 12 – 25%. Pričom platí, že ceny domov v Košiciach sú výrazne drahšie oproti Prešovu ako ceny bytov v Košiciach.

V Prešove rastú ceny bytov rýchlejšie

Na strane druhej, rast cien bytov v Prešove je oveľa rýchlejší a razantnejší ako je tomu v Košiciach. Táto situácia je zapríčinená faktom, že v Košiciach dochádza k dokončovaniu a uvoľňovaniu bytov z nových realitných projektov, ktoré sú lákavé. Vďaka tomu sa výrazne nezvyšovala cena starších bytov a rodinných domov. Daný pokles cien je však odhadovaný len ako dočasná situácia.

Kým momentálne pozorujeme nárast cien bytov v Košiciach o 6,1%, v Prešove je situácia diametrálne odlišná. Nárast cien bytov v Prešove bol na úrovni až 15,6%.

Rozdiely zapríčiňuje najmä výstavba nových bytov v Košiciach

Ako už bolo spomenuté, rast cien bytov v Prešove oproti porovnateľným bytom nachádzajúcim sa v Košiciach je odrazom ponuky nových stavieb. Košice ponúkajú približne trojnásobok nových bytov a preto i cena starších musela na daný trend zareagovať svojom poklesom, rovnako i cena rodinných domov.

Ďalší vývoj udalostí bude predstavovať súhru ponuky nových bytov a opatrení od Národnej banky Slovenska. Pokles cien bytov však analytikmi predpokladaný nie je. Naopak, ceny bytov budú opäť rásť.

Ceny bytov za meter štvorcový

Dôležité je uvedomiť si i sumu, ktorá sa začína odvíjať od plochy daného bytu. Napríklad priestranný byt s rozlohou 82 m2 sa pohybuje okolo sumy 100 000 eur. Pričom samotná cena bytu za m2 v Košiciach predstavuje čiastku priemerne 2 054 eur.

Plánujete kúpu nového bytu na východe?

Podľa mnohých prieskumov, sú pre záujemcov o nový byt lákavejšie Košice. Reality v Košiciach sú vyhľadávané najmä pre fakt, že Košice ponúkajú mnoho pracovných príležitostí i možností ako tráviť svoj voľný čas.

Základom úspechu pri výbere bytu je výber vhodnej realitky. Realitná kancelária v Košiciach Amazon Real Studio má vyše 20 rokov skúseností s predajom nehnuteľností na východnom Slovensku. Na ich webe môžete nájsť viaceré zaujímavé bežné, luxusné i komerčné nehnuteľnosti stále za lákavú cenu.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.