Magazín o bývaní

Aby drevo vždy žiarilo ako nové

1.86K 0

Aj vy milujete drevo, a preto ste sa ho rozhodli použiť vo vašom bývaní? Radi by ste sa na jeho krásu pozerali desiatky rokov, a to v jeho nezmenenej podobe? Potom nezabúdajte, že drevu musíte venovať potrebnú starostlivosť, s ktorou bude neustále žiariť ako nové.

Konzervácia dreva pri jeho použití v exteriérových priestoroch

Drevený masív neustále pracuje. Mení sa jeho vlhkosť, veľkosť pórov a aj náchylnosť na jeho napadnutie škodcami. Prvotnou starostlivosťou drevu zabezpečíte takmer konštantné podmienky, vďaka ktorým sa pracovanie tohto materiálu zníži na minimum. Obzvlášť pozornosť musíte dreveným profilom venovať pri použití v exteriérových priestoroch, kde je zaťažované oveľa viac. Vtedy sa drevo musí doslova zakonzervovať, čím vlhkosť a drevokazné parazity nedostanú prakticky žiadnu šancu. Konzervácia sa však musí uskutočniť ako vôbec prvý krok starostlivosti, inak nemá žiaden zmysel. Na tento krok sa využívajú chemické prostriedky, tzv. napúšťadlá. Tie cez póry masívu prenikajú až do jeho hĺbky, kde ničia akékoľvek zárodky parazitov a zároveň tieto póry uzatvárajú, čim sa do hlbších štruktúr dreva ďalej nedostane už nič. Napúšťadlom je nutné ošetriť plotové dosky z dreva, drevené fasádne obklady či strešné laty na väzbe strechy.

Terasové dosky si vyžadujú osobitnú starostlivosť

Osobitným prípadom starostlivosti o drevo je drevená terasová podlaha. Tá je síce v exteriérových priestoroch, no na použitie napúšťadla nie je vhodná. Vzhľadom na podmienky, v ktorých je táto podlaha položená, sa očakáva istá práca dreva. Drevo môže meniť svoju veľkosť vzhľadom na vlhkosť, s čím sa ráta aj pri pokládke. Keďže terasové dosky nie sú konzervované, musíte im dopriať každoročnú obnovu. Teda najskôr ich dokonale vyčistiť, prebrúsiť a aplikovať vrchný ochranný náter – buď olej, alebo lak. Takúto kúru doprajte terasovým doskám na začiatku aj na konci sezóny. Nikdy však náter neaplikujte na priamom slnku.

Interiérové obklady a náter

Interiérové drevené obklady sú zaťažované o niečo menej, no predpokladá sa u nich väčšia životnosť. Preto musíte ošetriť aj tie, ideálne ešte pred ich montážou na stenu. Inak by ste dokázali starostlivosť poskytnúť len jednej strane dreva a tá druhá by bola náchylná na poškodenie. Tatranský profil natrite olejom, lakom či farbou na drevo pred pokladaním, ideálne v dvoch vrstvách. Náter aplikujte štetcom vždy v smere vláken dreva, čím dokáže lepšie penetrovať. Ďalšia obnova náteru je postačujúca približne po piatich rokoch.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.