Magazín o bývaní

Hľadáte efektívny nástroj na boj s infláciou? Stavte na zlato

704 0

Zlato sa stalo posledným bezpečným ostrovčekom, ako rýchlo zachrániť úspory v bankách pred rastúcou infláciou. Prečo práve zlato? A dá sa naň spoľahnúť?

Podľa odborníkov na investovanie a financie je dnes zlato najlepšou voľbou, ako ochrániť aktuálne naše úspory, ale aj dlhodobo nás majetok pred stratou jeho hodnoty. Reč je o fyzicky vlastnenom investičnom zlate. To je v neistých dobách oceňované aj preto, že ide o fyzicky vlastnený majetok a nielen číslo na účte v banke či prísľub zisku niekde na papieri. Cena zlata rastie dlhodobo a behom predchádzajúcich vĺn pandémie sa zlato ukázalo byť silným hráčom aj pre pandemickú dobu. Dvakrát prekonalo svoj vlastný rekord pokiaľ ide o cenu za unciu zlata vzhľadom k americkému doláru. Naviac sa o zlate rozhovorili odborníci a aj bežní ľudia pochopili, že jeho potenciál je skutočne silný a do budúcna cena zlata určite ešte porastie. A tak, aj keď cena zlata nie je tak nízko ako pred pandémiou, stále sa oplatí ho nakupovať. Inflácia nás naviac motivuje to príliš neodkladať.

Zlato prekonalo aj iné drahé kovy

Zlato sa často porovnáva s inými drahými kovmi. Predovšetkým ide o striebro, ale zrovnáva sa aj s platinou a paládiom. Lenže zlato dnes z tohoto porovnania nemôže vyjsť inak než víťazne. To preto, že je zvýhodnené prístupom vlád. Aj na Slovensku je zlato, ale pozor, iba investičné zlato, ako jediné oslobodené od DPH. Preto sa napríklad ľudia nevrhajú na nákup striebra. Ušetriť na nákupe zlata 20 % nejde prehliadnuť.

Ako nakúpiť investičné zlato?

V prvom rade skutočne nakúpte výhradne investičné zlato. Tým sú investičné zlaté zliatky, nazývané tiež zlaté tehly. Dajú sa kúpiť od 1 gramu až po kilogramové zlaté tehly. Žiadna česká ani slovenská mincovňa investičné zlaté zliatky neprodukuje, takže sme odkázaní na zahraničné značky. U nás sú uznávané predovšetkým švajčiarske Argor Heraeus.

Kto preferuje nákup anonymný, má možnosť uprednostniť investičné zlaté mince. Tie sú plnohodnotnou alternatívou zliatkov a na rozdiel od nich nie sú označené žiadnym sériovým číslom. Tradičnou značkou je rakúska Wiener Philharmoniker.

Investičné zlato kúpite v bratislavskej predajni na Dunajskej ulici 68. Kúpiť sa dá bezpečne aj v e-shope Slovenske-mince.sk. Slováci často nakupujú aj v Českej republike. Obvykle v pražskom Obecnom dome, v brnenskom Dorn Office Center, alebo v e-shope Zlate-mince.cz.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.