Magazín o bývaní

Ako si vybrať to správne okno? Riaďte sa týmito faktami

625 0

Staviate alebo rekonštruujete? Voľba okien do bytu alebo domu je podstatnou súčasťou. Aký materiál alebo technológiu pre okná zvoliť?

Plast a drevo sú najčastejším materiálom

K výhodám plastových okien patrí nižšia cena, ich tepelnoizolačné vlastnosti, menšie nároky na údržbu a odolnosť voči poveternostným vplyvom. Ak hľadáte “dokonalé” okno, stavte na kompozit Geneo, ktorý je mimoriadne odolný a stály. K výhodám drevených okien patria tepelnoizolačné vlastnosti, architektonické možnosti, dlhá životnosť a jednoduchšia opraviteľnosť. Nevýhodou je nutnosť náterov povrchu, menšia odolnosť voči poveternostným vplyvom alebo dlhodobo zvýšenej vlhkosti. Viete, aké možnosti ponúkajú hliníkové okná?

Hliník alebo drevohliník boduje

Okná z týchto materiálov vykazujú veľmi dlhú životnosť a mechanické vlastnosti, sú tiež finančne nákladnejšie ako okná plastové. Z dôvodu rozdielnych vlastností materiálov na výrobu okien sú tiež ponúkané kombinácie profilov okien – ide najmä o veľmi obľúbený drevohliník, pri ktorom každý materiál eliminuje nevýhody toho druhého. Ako to funguje v praxi? Pri drevených oknách sa na vonkajšej strane použije hliník, ktorý je odolnejší voči poveternostným vplyvom ako sú napríklad krúpy, drevu tiež nehrozí pri použití hliníka ani vyblednutie. Okná z kombinovaných materiálov bývajú často označované za jedny z najlepších, nakoľko ponúkajú majiteľom naozaj množstvo benefitov.

Čím sa pri výbere okien riadiť?

Okná nekupujeme na pár mesiacov, ale na dlhú dobu, preto by nám mali spoľahlivo slúžiť čo možno najdlhšie. Najväčšou chybou pri ich výbere je staviť si ako jediné kritérium cenu. Tú by sme mali začať riešiť až vo chvíli, keď sme rozhodnutí pre určitý typ okien a presne vieme, čo chceme. Najdôležitejším kritériom je vedieť, kam okno poputuje a čo presne od neho očakávame. Neexistuje okno, o ktoré sa netreba po čase starať. Všetky po určitej dobe potrebujú revíziu a menšie úpravy, odhliadnuc od toho, či ide o drevené, drevohliníkové okná alebo plastový variant.

Existuje zásada, ktorú treba dodržiavať?

Každý materiál má svoje špecifiká, preto sa o kúpe “správnych” okien do vašej domácnosti vždy poraďte s odborníkmi, ktorí majú s oknami a ich inštaláciou dlhoročné skúsenosti.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.