Magazín o bývaní

Ako zlepšiť požiarnu odolnosť stavebných konštrukcií?

346 0

Požiarna odolnosť a ochrana je komplexná téma a musí sa na ňu vždy nazerať z holistického hľadiska, teda z hľadiska celých konštrukcií, a nie jednotlivých prvkov. V tomto článku stručne opíšeme niektoré špeciálne stavebné materiály použité ako základné stavebné prvky systémov pasívnej požiarnej ochrany.

Intumescentný náter – jednoduchá a efektívna požiarna ochrana konštrukcií

Inumescentný náter sa používa na vytvorenie tenkej a priehľadnej vrstvy, ktorá poskytuje stavebému prvku požiarnu ochranu. Dá sa jednoducho aplikovať a môže sa použiť na rôznych stavebných prvkoch, ako sú steny, stropy, požiarne prestupy inštalácií alebo nosné konštrukcie. Rovnako ako iné intumescentné materiály, v prípade požiaru sa tenká vrstva náteru rýchlo rozpína a vytvára hrubú vrstvu napenenej hmoty, ktorá zamedzuje šíreniu ohňa.

Dosky z kalciumsilikátu

Dosky z kalciumsilikátu sú pomerne univerzálne riešenie pre rôzne použitie. Dajú sa využiť na budovanie samostatných stien a stropov alebo na vytváranie ochranných plášťov okolo vzduchotechniky či nosných konštrukcií. Nejedná sa však o produkt na samostatné použitie, pretože dosky je potrebné kombinovať so správnymi profilmi a štrbiny v konštrukcii musia byť utesnené tesniacimi materiálmi, aby sa zachovala požiarna odolnosť celku.

Protipožiarne omietky

Protipožiarna omietka je zložená z vlákien cementu, vermikulitu a sadry. Dodáva sa na miesto stavby vo forme prášku a pred nastriekaním sa musí zmiešať s vodou. Na správne použitie je potrebné miešacie, čerpacie a rozprašovacie zariadenie. Omietky sú vhodné najmä pre konštrukcie, kde estetické požiadavky nie sú také dôležité a ich aplikácia je obmedzená teplotou a vlhkosťou prostredia.

Záver

Pri navrhovaní plánu požiarnej ochrany konštrukcií budovy si môžete vybrať zo širokého výberu dostupných materiálov. Správny výber môže závisieť od materiálov samotnej konštrukcie, napríklad intumescentné nátery sú obľúbené pre drevostavby a drevené konštrukcie vďaka svojej priehľadnosti, ale aj vďaka svojej nízkej hmotnosti. No ak estetika nie je prioritou, môže byť lepším riešením aj protipožiarna omietka.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.