Plávajúca podlaha predstavuje výbornú alternatívu voči prírodným materiálom, pretože je vizuálne takmer identická. Jej cena je ale priaznivejšia a výroba šetrnejšia k životnému prostrediu. Osadenie plávajúcej podlahy je relatívne jednoduché a možné v zásade na akýkoľvek typ podlahy. Plusom je tiež pomerne ľahká starostlivosť o ňu a fakt, že pokládku plávajúcej-laminátovej podlahy zvládne aj začiatočník s dobrým návodom. A ten vám ponúkame.
Podlaha pri ceste k vám prejde rôznymi prostrediami s rozdielnou teplotou aj vlhkosťou. Nechajte ju preto aklimatizovať v miestnosti, kde bude položená. Aspoň dva dni by si zabalená mala zvyknúť na teplotu a vlhkosť danej miestnosti.
Ako pripraviť povrch
Pred pokládkou je dobré predpripraviť si povrch. Musí byť čistý, suchý a v ideálnom prípade rovný. Tolerovanú nerovnosť určuje výrobca plávajúcej podlahy, ak ale podložka presahuje túto hodnotu, je potrebné ju zarovnať (napr. pomocou tekutého tmelu). V prípade uloženia na dlažbu alebo betón je navyše nutná izolácia fóliou, ktorá sa rozprestiera tak, aby sa jednotlivé kusy prekrývali aspoň 15-20cm. Spoje sa odporúča prelepiť tesniacou páskou a konce na okrajoch zahnúť smerom nahor.
Na izolačnú fóliu sa v ďalšom kroku položí tepelnoizolačná vrstva, ktorá zároveň chráni proti vlhkosti. Existuje niekoľko vhodných materiálov, jedným z najlepších je ale technický korok – má nízku tepelnú vodivosť, nemení tvar vplyvom mechanického zaťaženia, ani tepla a vlhka.
Ako osádzať a prečo je dobré premiešať kusy z rôznych balení?
Pri montáži plávajúcej podlahy je dôležité zvážiť dispozície miestnosti. Ako to myslíme? Napríklad problém dopadajúcich slnečných lúčov. Je vhodné, ak sú podlahové dosky osadené súbežne po dĺžke s dopadajúcimi slnečnými lúčmi.
Odporúča sa tiež zmiešať kusy z jednotlivých balení a nie brať ich z jedného balenia postupne. Kusy dosák majú malé odchýlky v štruktúre aj farbe, na prvý pohľad možno nerozoznateľné. Ak sa ale medzi sebou premiešajú, rozdiely zmiznú definitívne.
Začíname pokladať
Začína sa v ľavom rohu. Prvý rad môže dorovnať nerovnosti múru, no musí byť zachovaná dilatačná škára (10mm) – vďaka tejto medzere bude môcť podlaha „pracovať“, treba ju ale ukotviť malými klínkami a nad dilatačné škáry pri stenách nakoniec privŕtať lemovaciu lištu. Dôležité sú presné spojenia lamiel. Poslednú dosku na konci odrežeme a ak kus nie je menší ako 40cm, tak ním začneme druhý rad.
Takto postupujeme aj pri pokládke ďalších radov až k radu poslednému. Ten sa obyčajne dorieza na mieru, vrátane otvor pre kúrenárske rúry. Prvý a posledný rad by nemali byť užšie ako 50mm a otvory pre rúry by mali byť zhruba o 1 – 1,5cm väčšie. Okolo oceľovej zárubne môžu vzniknúť škáry, ktoré sa vyplnia tesniacim tmelom.